Pożar Notre Dame. Płonie polska kaplica, w środku kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Reklama

pon., 04/15/2019 - 22:50 -- koscielniakk

To wielka tragedia, która dotyka nie tylko Naród Francuski - tak pożar katedry Notre Dame skomentował marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Przypomniał, że niedawno francuska Polonia uroczyście odsłoniła tam Polską Kaplicę, w której znajdował się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej

"Ledwo w grudniu w Notre Dame została poświęcona polska kaplica pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Choć nie jestem katolikiem to uważam, że my Polacy powinniśmy zrobić zbiórkę na odbudowę Katedry Marii Panny" - napisał na Twitterze dziennikarz Cezary Gmyz.

Przypomnijmy: 1 grudnia 2018 roku odbyło się uroczyste odsłonięcie polskiej kaplicy w katedrze Notre Dame. Kaplica pod wezwaniem Najświętszej Matki Boskiej Częstochowskiej i świętego Germana jest pierwszą narodową kaplicą w paryskiej katedrze.

Podczas tych uroczystości odbyła się msza, która została odprawiona przez metropolitę poznańskiego arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. – To wielki dla nas honor, że możemy w takim miejscu mieć znak, który będzie inspirował nie tylko Polaków – mówił wówczas abp Gądecki.

Warto przypomnieć, że w katedrze Notre Dame znajduje się jeden z najważniejszych chrześcijańskich symboli męczeństwa Jezusa Chrystusa. Chodzi o relikwie korony cierniowej. Mają kształt obręczy o średnicy około 21 cm i mają formę splecionych uschniętych gałązek.

Obecnie korona cierniowa znajduje się w skarbcu w katedrze Notre Dame. Jak podaje francuski dziennikarz , powołując się na słowa księdza Frederica z katedry Notre-Dame, wszystkie dzieła sztuki zostały uratowane, skarbiec jest nienaruszony.

Autor: 
----------------
Źródło: 

wp.pl

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
12 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.

Reklama