WODA Z KRANU ZDROWSZA OD WODY Z BUTELKI PET

Reklama

pon., 03/25/2019 - 22:13 -- zzz

Katowiccy urzędnicy zrezygnowali z dystrybutorów z wodą mineralną w butlach i powołali nawą markę wody - „Kranówka Katowicka”. Pierwsze dystrybutory już pojawiły się w mieście!

Skąd pochodzi katowicka woda? Katowickie Wodociągi nie posiadają własnych ujęć wody, dlatego kupują ją za pośrednictwem 79 studni zakupowych. Ponieważ pochodzi z ujęć powierzchniowych jest niskozmineralizowana. Nie jest więc „wodą mineralną” ale też nie jest gorsza od kupnej „wody źródlanej”. Woda w sieci jest dobrej jakości i jest zdatna do picia - badają ją nie tylko Katowickie Wodociągi, ale też producent wody, czyli Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe oraz Sanepid.

Znalezione obrazy dla zapytania kranówka katowicka

 

Jakie są korzyści z picia kranówki:

Ekonomiczne:

Metr sześcienny wody z sieci w Katowicach kosztuje 5,82 zł brutto, a popularnej wody źródlanej ok. 1000 zł, czyli za ok. 1,5 zł możemy mieć 1,5 l. wody w butelce lub aż 250 butelek kranówki!
Rezygnując z wody w dystrybutorach Urząd Miasta oszczędzi 24 tys. złotych rocznie.

Praktyczne:

Wodę w sklepie trzeba kupić, przetransportować i donieść do domu, a zużyte butelki przechowywać, zanim się wyrzuci.
Żeby nalać wody z kranu, wystarczy odkręcić kurek i podstawić szklankę.

Ekologiczne:

Plastikowe butelki rozkładają się w środowisku naturalnym kilkaset lat. Należą do najczęściej pozostawianych śmieci w miejscach publicznych. Większość zużytych tworzyw sztucznych nie trafia do recyklingu, lecz na wysypiska śmieci i do środowiska naturalnego, w tym do oceanów.

Zdrowotne:

Mając nieograniczony dostęp do wody, możemy lepiej zadbać o zdrowie. Woda stanowi ok. 2/3 masy ciała. Bez wystarczającego nawodnienia organizm przestaje działać prawidłowo. Powinniśmy wypijać ok. 2,5 litra wody dziennie.
Estetyczne:

Woda serwowana w karafce wygląda lepiej i bardziej elegancko od serwowanej w butelce. Dodatkowo możemy wzbogacić jej smak miętą, cytryną czy innymi owocami.

 

Znalezione obrazy dla zapytania kranówka katowicka

Trująca woda w butelce PET 

Wody butelkowane zawierają śladowe ilości plastiku, a złe przechowywanie wody, np. w słońcu lub pomieszczeniach nagrzanych, może spowodować zatrucie. Woda w butelce PET nie jest wodą świeżą, chyba że zostanie wypita w ciągu kilku dni od wyprodukowania. 

Wyższa cena wody butelkowanej nie świadczy o jej przewadze nad kranową. Na cenę najpopularniejszych butelkowanych wód składają się koszty dystrybucji, opakowania i promocji. Oczywiście ze względu na specyficzne właściwości uzasadnione jest np. butelkowanie wód wysoko-zmineralizowanych i leczniczych, ale zwykle to nie one są najlepiej wyeksponowane na półkach supermarketów i osiedlowych sklepików.

O zgrozo, supermarkety, nawet imponują wodę, np. z Francji. Butelka wody kosztuje ponad 10 zł i reklamowana jest, jako najzdrowsza na świecie... Pomyślmy, zanim kupimy, bo aby butelki z wodą mogły dotrzeć do naszych sklepów, nierzadko pokonują tysiące kilometrów w nagrzanych od słońca naczepach. Potem jeszcze kilka miesięcy wody butelkowane mogą leżeć w magazynach nim trafią do naszego domu. Oznacza to dziesiątki ciężarówek rozjeżdżających nasze drogi i zanieczyszczających środowisko spalinami i hałasem. A przecież wodę mamy w domu na wyciągnięcie ręki. Ich transport odbywa się w ekologiczny i tani transport rurami, a nad ich jakością dzień i noc czuwają laboratoria.

PIJĘ WODĘ Z KRANU

Uważamy, że warto pić wodę kranową: jest tania, zdrowa i w wielu miejscach w Polsce bardzo dobrze smakuje. Niedowiarkom proponujemy porównanie identycznie podanych wód butelkowanych z kranówką, sami wielokrotnie testowaliśmy w ten sposób znajomych. W żadnym z przypadków test nie wypadł niekorzystnie dla wody z kranu.

Nie ulegajmy reklamom, które starają się nas przekonać, że kupowanie butelek z wodą jest wyznacznikiem nowoczesnego stylu życia i zapewni nam zdrowie oraz urodę. Hasłem Piję wodę z kranu zachęcamy do odpowiedzialnej konsumpcji.

Kranówka z cytryną w słoju z kranikiem

Smak wody z kranu możemy polepszyć cytryną z miętą. To nie tylko genialny pomysł, ale przede wszystkim mamy absolutną pewność, że pita przez nas woda jest świeża i niepowtarzalna.

 

Rozpoczynanie dnia od szklanki wody z cytryną to zawsze aktualny trend w dziedzinie zdrowia i żywienia. Zimą zwracamy większą uwagę na zawartość witaminy C i ochronę przed przeziębieniami, latem na nawadnianie i odświeżanie organizmu. Picie wody z cytryną ma wiele zalet. Część z nich potwierdzają doniesienia naukowe, inne – doświadczenie wielu osób stosujących ten napój o poranku. Wokół picia wody z cytryną narosło też wiele mitów. Weryfikujemy popularne informacje i sprawdzamy, czy warto pić wodę z cytryną.

Czy warto pić wodę z cytryną?

Woda z cytryną – jak przygotować?

Przygotowanie wody z cytryną jest banalnie proste. Do szklanki wody wystarczy wcisnąć sok z połówki cytryny i zamieszać. Amatorzy kwaśnego smaku mogą wyciskać więcej. Dozwolone są różnego rodzaju dodatki, np. miód, mięta, cynamon czy imbir. Spór dotyczący idealnej temperatury wody z cytryną nie został rozstrzygnięty. Są zarówno zwolennicy picia zimnego, jak i ciepłego napoju. Prawdopodobnie temperatura wody nie ma jednak żadnego zauważalnego wpływu na właściwości napoju.

Szklanka wody z cytryną dostarcza jedynie 9 kcal i pokrywa zapotrzebowanie organizmu na witaminę C w 25%. To smaczny napój i alternatywa dla czystej wody.

 

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

plportal.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama