Równonoc wiosenna 2019: dlaczego przodkowie uważali ten dzień za mistyczny

Reklama

pon., 03/25/2019 - 13:30 -- koscielniakk

Dnia 20 marca na półkuli północnej ma miejsce równonoc wiosenna, po której słoneczne i jasne dni będą trwać dłużej, niż noc. Jest to początek astronomicznej wiosny, dawniej wiele narodów nadawało jej szczególną wartość. Co ciekawe, niektórzy do tej pory traktują ten dzień w sposób wyjątkowy. Fakt, że jasny dzień zaczynał stanowić większą część doby, często postrzegano jako zwycięstwo "sił światła" nad "siłami ciemności".

W kalendarzach niektórych krajów na dzień równonocy wiosennej przypada początek nowego roku. W szczególności w Kazachstanie oprócz "międzynarodowego" święta 1 stycznia, w dniach 21-23 marca obchodzony jest "Nouruz", który datowany jest jako początek nowego roku według astronomicznego kalendarza słonecznego irańskich i tureckich narodów.

Kolejną cechą, wskazującą na to, że dany dzień ma charakter "mistyczny" jest fakt, że obecnie nieoficjalnie uważa się go również za "dzień astrologii" – święto pseudonauki, która dąży do tego, by wyjaśnić ludzkie myśli oraz określić losy człowieka na podstawie układu gwiazd.

Według niektórych danych, w Rosji istniał przesąd, dotyczący równonocy wiosennej, zgodnie z którym pogoda tego dnia miała być wskaźnikiem aury w zbliżającym się lecie.

Co ciekawe, w Centralnej Rosji dzień równonocy wiosennej mniej więcej pokrywa się z początkiem klimatycznej wiosny, kiedy to zaczyna się budzić przyroda i wzrasta średnia temperatura powietrza.

Na półkuli północnej astronomiczna jesień i zima łącznie trwają o pięć dni mniej, niż wiosna i lato, a na południowej, wręcz odwrotnie, o pięć dni dłużej. Wynika to z tego, że Ziemia w tym okresie przechodzi na bardziej zbliżony do Słońca odcinek swojej orbity, przez co porusza się nieco szybciej. Zmiana pór roku nie wiąże się ze zmianą odległości od Słońca (która staje się minimalna w środku zimy na półkuli północnej), a z tym, że oś obrotu Ziemi ma nachylenie do płaszczyzny orbity ziemskiej.

W dniach równonocy, jak wynika z ich nazwy, światło dzienne powinno utrzymywać się dokładnie pół doby, jednak w praktyce noc na całej Ziemi trwa nieco dłużej. Dzieje się tak z powodu zjawiska pod nazwą "refrakcja atmosferyczna", czyli ugięcia promieni słonecznych w atmosferze. Dysk słoneczny dla obserwatora wydaje się nieco "podniesiony", zarówno w czasie wschodu, jak i zachodu słońca.

Autor: 
Tłum. Noemi Grześkowiak
Źródło: 

mk.ru

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama