ONZ chce zapobiec wyścigowi zbrojeń w kosmosie

Reklama

czw., 03/21/2019 - 22:53 -- koscielniakk

W ubiegły poniedziałek, w Genewie, spotkali się przedstawiciele 25 państw, by rozważyć wprowadzenie środków zapobiegających wyścigowi zbrojeń w kosmosie.

"Wszyscy marzą o dominacji wojskowej w kosmosie", powiedział dziennikarzom przed dwudniowymi obradami przewodniczący spotkania, Guilherme de Aguiar Patriota.

„Sporo naziemnych operacji wojskowych bazuje na satelitach komunikacyjnych i większość krajów jest zaniepokojona ewentualnymi niespodziewanymi konsekwencjami”, dodał.

Amerykańskie „siły kosmiczne”

Spotkanie zostało zwołane po tym, jak prezydent Donald Trump ogłosił plany utworzenia Amerykańskich Sił Kosmicznych, jako nowego rodzaju wojska, które zagwarantowałyby USA dominację w kosmosie.

W 2008 roku Rosja i Chiny zaproponowały podpisanie porozumienia zabraniającego wyniesienia broni na orbitę oraz aktów agresji wobec obiektów kosmicznych.

Niestety, Zachód się temu sprzeciwił, a USA i UE zamiast tego podjęły niewiążące środki prawne.

Spotkanie genewskie, w którym wzięły udział również Iran, Pakistan i Indie, powinno umożliwić postęp w tym zakresie, a niektóre propozycje mogą zostać włączone do przyszłego porozumienia ONZ.

 

Obowiązujące zasady i nie obowiązująca transparentność

Na spotkaniu rozmawiano o tym, czy należy skoncentrować się na zakazie określonych rodzajów broni, czy też na określonych zasadach zachowania w kosmosie.

Były analizowane obowiązujące zasady prawne i nie obowiązująca transparentność.

Podjęto decyzję, że za wrogie działanie może zostać uznane zakłócanie sygnałów emitowanych przez satelity komunikacyjne, ataki laserowe lub z użyciem pocisków oraz detonacje pewnych obiektów kosmicznych, by stworzyć odpad uniemożliwiający egzystencję innych.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama