7 postulatów rolników w "żółtych kamizelkach"

Reklama

śr., 03/13/2019 - 18:52 -- zzz

Rolnicy z AGROunii, protestujący dziś w Warszawie sięgnęli po bardziej radykalne metody na wzór protestów „żółtych kamizelek” we Francji.

Palące się opony, martwe świnie leżące na torach tramwajowych, rozrzucone jabłka oraz zablokowanie jednego z głównych rond w Warszawie ma zwrócić uwagę na problemy z jakimi borykają się obecnie rolnicy, m.in. na rynku trzody chlewnej, produkcji warzyw i owoców i wiele innych.

Wspólnota Konsumentów i Rolników AGROunia na swoim profilu na Facebooku informuje:

„Rząd i minister rolnictwa ma nas gdzieś, kłamie i oszukuje. Liczymy się tylko jako głosy wyborcze. Nic więcej.
Nasze rodzinne gospodarstwa rolne upadają, nasze rodziny są takie jak Wasze. Nasze dzieci tez maja swoje ambicje i marzenia.
Nie będziemy upadać w ciszy na wsi i wieszać się w stodołach. Może się to Wam nie podobać ale będziecie widzieć nasze cierpienie i determinację.”

Czego chcą rolnicy i AGROunia?

  1. Wprowadzenia przepisów nakładających na sklepy wielkopowierzchniowe obowiązku oferowania do sprzedaży produktów rolno-spożywczych z minimalnym udziałem 51% produktów pochodzenia i produkcji krajowej.
  2. Graficznego znakowania produktów rolno-spożywczych flagą kraju pochodzenia produktu.
  3. Nałożenia na Rosję embarga na sprzedaż do Polski węgla kamiennego – do czasu zniesienia przez Rosję ograniczeń w eksporcie polskich owoców i warzyw.
  4. Reformy Izb Rolniczych.
  5. Audytu rolniczych związków zawodowych i funduszy promocji żywności oraz reformy tych instytucji.
  6. Wprowadzenia ustawowego zakazu komercjalizacji ujęć wody oraz potraktowanie wody jako strategicznego surowca do produkcji żywności.
  7. Podjęcia natychmiastowej interwencji państwa w celu uratowania rynku trzody chlewnej.

Autor: 
zzz
Źródło: 

plportal.pl

video: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama