Pożar w berlińskim lesie po eksplozji na placu przeznaczonym do utylizacji materiałów wybuchowych

Reklama

ndz., 08/14/2022 - 16:23 -- MagdalenaL

W czwartek rano w jednym z największych berlińskich lasów miejskich — Grunewaldzie — wybuchł olbrzymi pożar, zainicjowany przez szereg eksplozji w policyjnym składzie amunicji na terenie lasu.

Według berlińskiej straży pożarnej obszar zajęty ogniem sięga 15 tys. m2 (1,5 ha).

Z placu przeznaczonego do utylizacji starego sprzętu wojskowego z II wojny światowej oraz fajerwerków i broni palnej słychać było potężne eksplozje, przekazał dziennikarzom komendant główny berlińskiej straży pożarnej — Karsten Homrighausen.

„Sytuacja jest niebezpieczna,” powiedział Homrighausen, dodając że z pożarem zmaga się około 120 strażaków. „Opanowanie jej będzie wymagało czasu.”


Wozy strażackie sfotografowane przy lesie.

Nieco wcześniej w ten czwartek, straż pożarna w Berlinie ostrzegła mieszkańców, aby trzymali dostans od Grunewaldu.

Ze względu na zagrożenie wybuchem w składzie amunicji oraz odłamki gruzu, straż pożarna poinformowała, że nie rozpoczęła systematycznego gaszenia pożaru, gdyż personel służb ratowniczych musiał początkowo zachować dystans.

Homrighausen dodał, że budynki mieszkalne nie znajdują się w bezpośrednim zagrożeniu od ognia, ostrzegając jednak, że może się on rozprzestrzenić ze względu na stopień wysuszenia lasu.

W tym samym czasie mieszkańcy Niemiec przygotowują się na jeden z najgorętszych dni w 2022 roku. Według krajowego serwisu pogodowego spodziewana temperatura w czwartek miała sięgać 38°C, a w Berlinie ogłoszono ostrzeżenie pogodowe.

Władze miasta poprosiły o dodatkowe wsparcie w ugaszeniu pożaru, w tym specjalną jednostkę oddelegowaną przez niemieckie wojsko.

Pożar i wybuchy skłoniły lokalne władze do zawieszenia transportu kolejowego i ograniczenia dostępu do dróg publicznych na terenie lasu Grunewald i w jego okolicach.

Sprzęt bojowy z czasów II wojny światowej nie jest niespotykanym znaleziskiem w Niemczech.

W grudniu 2021 r. czworo ludzi zostało rannych w eksplozji spowodowanej starą bombą powietrzną znajdującą się w pobliżu ruchliwej stacji kolejowej w Monachium.

Data pochodzenia tej bomby nie została sprecyzowana, jednak według ówczesnych doniesień agencji Reutera po ponad 70. latach od zakończenia II wojny światowej każdego roku na terenie Niemiec znajduje się około 2000 ton bomb i sprzętów bojowych.

Autor: 
Nadine Schmidt | Tłumaczenie: Filip Zagawa
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama