Ponad 40 ofiar śmiertelnych w pożarze kościoła w Egipcie

Reklama

wt., 08/16/2022 - 20:01 -- MagdalenaL

Źródło: Mohamed Salah/East News

W Gizie z powodu pożaru kościoła koptyjskiego zginęły dziesiątki ludzi. Policja za przyczynę pożaru podejrzewa zwarcie instalacji.

Według społeczności religijnej co najmniej 41 osób zginęło w pożarze kościoła koptyjskiego w pobliżu Kairu. Co najmniej 14 innych zostało rannych, podał kościół, powołując się na informacje od urzędników służby zdrowia.

Ogień strawił kościół Abu Sefein w dzielnicy Imbaba. Potem nastąpiła masowa panika. Giza leży około 20 kilometrów na południowy zachód od stolicy Kairu. Przyczyna pożaru była początkowo nieznana. Według wstępnych badań przyczyną pożaru było zwarcie w niesprawnym systemie klimatyzacji na piętrze kościoła. Lokalne media opublikowały również zdjęcia spalonego pomieszczenia pełnego ławek i świętych obrazów na ścianie.

Awaria zasilania jako przyczyna zwarcia

Pożar wybuchł podobno pod koniec nabożeństwa. Według gazety Al-Masry Al-Youm naoczni świadkowie powiedzieli, że po awarii zasilania nastąpiło zwarcie.

Według egipskiego Ministerstwa Zdrowia do pomocy wykorzystano 30 karetek. Karetki pogotowia przyjechały na miejsce pożaru kilka minut po wezwaniu pomocy i przewiozły 55 osób do okolicznych szpitali. Po około dwóch godzinach strażacy i pracownicy ochrony cywilnej opanowali pożar i w większości ugasili pożar. Także prokurator pojawił się na miejscu z zamiarem zbadania miejsca pożaru.

Prezydent zapewnia wsparcie

Prezydent Abdel Fattah al-Sisi wezwał papieża koptyjskiego Tawadrosa II do złożenia kondolencji. Po tragicznym incydencie władze kraju udzielają wszelkiej pomocy. W Egipcie mieszka ponad 100 milionów ludzi. Około dziesięć procent populacji jest wyznania chrześcijańskiego, większość z nich to Koptowie.

Autor: 
David Gutensohn | Tłumaczenie: Klaudia Tukindorf
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama