Łotwa: Pożar w budynku z nielegalnym hostelem zabija 8 osób

Reklama

pt., 04/30/2021 - 13:44 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Milan Zmátlo / Unsplash

HELSINKI - Wczesną środą pożar w budynku, w którym mieścił się hostel, który według władz działał nielegalnie, zabił osiem osób w centrum stolicy Łotwy, poinformowali urzędnicy.

Łotewska Państwowa Straż Pożarna i Służba Ratownicza poinformowały o pożarze na ulicy Merkela w centrum Rygi około godziny 5 rano. Kiedy strażacy przybyli na miejsce, szóste piętro budynku i dach były w ogniu, a ratownicy znaleźli osiem martwych osób.Ewakuowano kolejne 24 osoby - podał serwis Baltic News Service. Co najmniej dziewięć osób zostało rannych, w tym sześć hospitalizowano z powodu poparzeń i zatrucia dymem.

Łotewska telewizja państwowa wyemitowała materiał, na którym widać płomienie unoszące się z dachu budynku, podczas gdy dwóch strażaków celuje z drabiny wężem w ogień.Nie było jasne, jak i gdzie wybuchł pożar. Łotewskie władze i burmistrz Rygi Martins Stakis powiedzieli, że w budynku należącym do państwa mieściło się nielegalne schronisko, w którym operatorzy przeprowadzili ostatnio nieautoryzowane prace remontowe.

Łotewskie władze powiedziały, że hostel był technicznie prywatnym mieszkaniem i nie posiadał niezbędnych zezwoleń przeciwpożarowych i innych wymaganych do prowadzenia działalności jako wieloosobowe zakwaterowanie.Stakis powiedział dziennikarzom, że kilka z ofiar to prawdopodobnie obcokrajowcy. Burmistrz powiedział na Twitterze, że informacje, które otrzymał od policji wskazują na to, że schronisko działało nielegalnie i „spalony budynek był zdominowany przez obcokrajowców, najprawdopodobniej zagranicznych studentów, którzy korzystali z usług hostelu".

Zastępca szefa policji, Andrejs Grisins, powiedział łotewskim mediom, że niektóre z ciał były tak mocno spalone, że do potwierdzenia tożsamości ofiar potrzebne będą testy DNA.

Budynek znajduje się w centrum handlowym Rygi, miasta liczącego około 630 000 mieszkańców, w pobliżu głównego dworca autobusowego i kolejowego. Na lokalnej stronie internetowej pod nazwą „Japanese Style Centrum Riga" wymieniono hostel i podano, że ma 22 pokoje.

Według łotewskiego nadawcy publicznego LSM, hostel od marca był na radarze policji i Państwowej Straży Pożarnej i Ratownictwa z powodu obaw o bezpieczeństwo przeciwpożarowe i niestosowania przez obiekt ograniczeń związanych z COVID-19.

W marcu schronisko zostało ukarane grzywną w wysokości 500 euro za nieprzestrzeganie nakazów władz - podała LSM.

 

Autor: 
Jari Tanner, tłum. Magdalena Nowicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama