Katastroficzna powódź w Kentucky zabija 25 osób i powoduje zaginięcie przynajmniej kolejnych 12

Reklama

ndz., 07/31/2022 - 14:26 -- MagdalenaL

Tytuł oryginalny: Nagła, katastroficzna powódź w Kentucky zabija 25 osób i powoduje zaginięcie przynajmniej kolejnych 12

Nagła, katastroficzna powódź we wschodnim Kentucky zabiła 25 osób, a co najmniej kolejne 12 osób zaginęło. Urzędnicy z regionu Appalachów próbują obliczyć koszty najgorszej od dziesięcioleci klęski żywiołowej.

Gubernator Kentucky Andy Beshear powiedział, że spodziewa się wzrostu liczby zgonów i ostrzegł, że funkcjonariusze dalej nie mają dostępu do konkretnych rejonów.

Beshear przekazał CNN w niedzielę, że zgonów może jeszcze być „znacznie więcej” z powodu niszczycielskiej powodzi we wschodniej części stanu.

„Będzie gorzej. Myślę, że będziemy jeszcze przekazywać aktualizacje na ten temat być może nawet przez następne tygodnie […] Wciąż jest tyle nieodnalezionych osób. Trudno będzie oszacować konkretną liczbę zaginionych w tym obszarze”.

Dodał: „Wciąż jesteśmy w trakcie prowadzenia akcji poszukiwawczych i ratunkowych w tej trwającej katastrofie”. Potwierdził, że ciała czworga młodego rodzeństwa zostały znalezione po tym, jak powódź odebrała je z uścisku rodziców.

W hrabstwie Breathitt koroner Hargis Epperson powiedział gazecie Lexington Herald-Leader, że w ciągu ostatnich sześciu lub siedmiu godzin udało się odzyskać trzy ciała. „Może ich być więcej. Nie wiemy. Są rejony, do których wciąż nie możemy się dostać”.

„Trudno jest wyjaśnić, ile jest wody. Zalała miejsca, które nawet nigdy nie były zalane”.

New York Times zgłosiło, że pośród zmarłych było czworo małych dzieci z rodziny, która próbowała ochronić się przed powodzią na dachu swojej przyczepy mieszkalnej, a potem na drzewie, zanim zabrał ich podnoszący się poziom wody.

Ciała dzieci – Maddison Noble, 8 lat; Riley Jr, 6; Nevaeh Noble, 4; Chance Noble, 2 – znaleziono w piątek w hrabstwie Knott. Rodzice dzieci, którzy również byli na drzewie, przetrwali powódź.

Kuzynka Brittany Trejo powiedziała reporterowi gazety, że „furia tych wód odebrała nam nasze dzieci”.

Beshear powiedział również, że odbudowa może zająć społecznościom dotkniętym przez powódź lata. Potop nadszedł zaledwie rok po tym, jak południowa część stanu została zdewastowana potężne tornada, które miały miejsce późnym sezonem i zabiły 70 osób.

„Nie chcę stracić kolejnego mieszkańca Kentucky. Straciliśmy ich już zbyt wielu”. Beshear dodał również, że władze stanu mają zamiar „służyć pomocą w odbudowie, w którym procesie staniemy się silniejsi”.

Joe Bidan podpisał deklarację katastrofy w piątek, aby skierować federalne jednostki pomocnicze do stanu. Naukowców zaalarmowała jednak skala i nasilenie deszczu, który spowodował zalanie rejonu.

Choć nie można wprost winić globalnego kryzysu klimatycznego za spowodowanie osobnych takich zdarzeń pogodowych, zwiększa on prawdopodobieństwo i częstotliwość takich katastrof.

Ekspert ds. klimatu i geolog stanowy Bill Haneberg mówi, że taka ulewa w Kentucky jest „nieprawdopodobna.” Co najmniej 33 tysiące osób nie mają teraz dostępu do prądu, zaś lawiny błota zablokowały drogi.

Według agencji US Geological Survey, w Kentucky spadło od 8 do 10 cali deszczu w ciągu 24 godzin. Beshear powiedział, że nawet „ci, którzy z tego żyją, którzy robią to od 20 lat nie widzieli tak wysokiego poziomu wód.”

Powódź w Kentucky miała miejsce kilka dni po ulewie w rejonie St Louis w stanie Missouri, gdzie deszcz uderzył z taką siłą, że zabił dwie osoby i zakłócił ruch drogowy oraz spokój dzielnic.

Spodziewa się, że rzeki w Kentucky mają osiągnąć szczyt w weekend, kiedy to ma spaść więcej deszczu po sobotniej przerwie od złej pogody. Starszy meteorolog z AccuWeather Dan Pydynowski powiedział, że „spodziewamy się więcej burz w niedzielę, więc, niestety, nagłe powodzie pozostaną problemem przynajmniej przez weekend”.

Autor: 
Edward Helmore /Tłum. Kamil Andrzejczak
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama