Inwazja na Ukrainę: UE zamyka przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów

Reklama

pon., 02/28/2022 - 21:22 -- MagdalenaL

„Zamykamy przestrzeń powietrzną UE dla samolotów rosyjskich, zarejestrowanych w Rosji lub kontrolowanych przez Rosję”, powiedziała. 
Wszystkie takie samoloty, w tym prywatne odrzutowce oligarchów, nie będą teraz mogły lądować, startować ani przelatywać nad żadnym krajem UE.

Rosyjskie samoloty również zostały zakazane w przestrzeni powietrznej Wielkiej Brytanii. 

Największa rosyjska linia lotnicza Aeroflot zapowiedziała w niedzielę, że odwołują wszystkie loty do Europy do odwołania.

Przed podjęciem tej decyzji kraje europejskie zamykały kolejno swoją przestrzeń powietrzną. Niemcy zapowiedziały, że ich zakaz będzie obowiązywał przez trzy miesiące.
Na tablicach odlotów na moskiewskich lotniskach Domodiedowo i Szeremietiewo pojawiły się w niedzielę dziesiątki odwołanych lotów, w tym do Paryża, Wiednia i Kaliningradu. 

Rosyjskie linie lotnicze S7 Airlines poinformowały na Facebooku, że odwołują loty do wielu europejskich miast do (co najmniej) 13 marca.
Rosja odpowiedziała tym samym, wprowadzając restrykcje wobec krajów, które zakazały jej lotów.

Przewodnicząca Komisji powiedziała, że UE zamierza również zakazać działalności rosyjskim państwowym stacjom informacyjnym takim jak Sputnik i Russia Today,  powszechnie postrzeganych jako rzecznik Kremla. „Pracujemy nad narzędziami, które pozwolą nam zakazać ich toksycznej i szkodliwej dezinformacji w Europie”, powiedziała. 

Ograniczenia lotów zmuszą rosyjskie linie lotnicze do wybierania okrężnych tras, co wydłuży czas przelotu.
Komercyjne linie lotnicze unikają również przestrzeni powietrznej wokół Ukrainy, Mołdawii i Białorusi w związku z inwazją Rosji. 

W USA linie lotnicze Delta Air Lines zapowiedziały, że zawieszą umowę na rezerwację lotów z rosyjskim Aeroflot.

Zakaz lotów obejmie wszystkie samoloty zarejestrowane w Rosji.

Zakaz lotów wydany przez Wielką Brytanię wobec Rosjan spowodował, że Moskwa odpowiedziała podobnym ograniczeniem wobec samolotów brytyjskich.
Linie lotnicze Virgin Atlantic poinformowały, że omijanie Rosji wydłuży czas lotów między Wielką Brytanią a Indiami i Pakistanem od 15 minut do godziny. 

Australijskie loty lotnicze Qantas zapowiedziały, że w przypadku bezpośredniego lotu z Darwin do Londynu skorzystają z dłuższej z trasy, która nie będzie przebiegać nad Rosją.

Autor: 
Tłumaczenie tekstu: Magdalena Hałasa
Polub Plportal.pl:

Reklama