Wysoko położone lasy w Górach Skalistych płoną teraz bardziej niż w ciągu ostatnich 2000 lat

Reklama

pt., 09/10/2021 - 14:35 -- MagdalenaL

Canyon Lakes Ranger RD udostępnił zdjęcia jednego ze swoich strażaków z pożaru Cameron Peak zrobione 13 sierpnia (zdj.CNN)

(CNN) - Po niszczycielskim sezonie pożarów w 2020 r. nowe badania pokazują, że lasy położone na wysokich wysokościach w Górach Skalistych spalają się teraz bardziej niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 2000 lat w wyniku ekstremalnej suszy wywołanej zmianami klimatycznymi.

Badanie opublikowane w poniedziałek w Proceedings of the National Academy of Sciences, wykazało, że pożary w lasach subalpejskich północnego Kolorado i południowego Wyoming są bezprecedensowe w ciągu ostatnich kilku tysiącleci – wyraźny sygnał, że kryzys klimatyczny nasila i zwiększa zasięg pożarów na Zachodzie.

Naukowcy twierdzą, że rosnące temperatury i przedłużająca się susza na Zachodzie będą nadal zaostrzać i przyspieszać aktywność pożarów przez co najmniej kilkadziesiąt lat. Philip Higuera, główny autor badań i profesor ekologii pożarowej na Uniwersytecie Montana, powiedział CNN, że zeszłoroczny sezon pożarów zmienił zasady gry. „Po 2020 roku jasne jest, że jesteśmy na niezbadanym terytorium” – powiedział Higuera. „Pożary mają negatywny wpływ na ludzi, bezpośrednio lub pośrednio. Modele klimatyczne sugerują, że ten trend będzie się utrzymywał”.

Obecna susza przygotowuje grunt pod kolejny brutalny sezon pożarów w 2021 roku, szczególnie w Kalifornii, gdzie deficyty opadów i martwa roślinność już biją rekordy, których naukowcy nie spodziewali się do sierpnia, powiedział Higuera. Sezon pożarów 2020 zmusił Higuerę i jego współpracowników do przeanalizowania historycznych zapisów dotyczących pożarów, aby zrozumieć, jak działalność XXI wieku różni się od przeszłości. Oprócz zapisów historycznych wykorzystali również węgiel drzewny znaleziony w osadach jeziornych wokół lasów subalpejskich – lub lasów wysokogórskich – aby porównać, jak często pożary występowały średnio na tym obszarze w ciągu ostatnich dwóch tysiącleci.

Zespół Higuery ustalił, że zeszłoroczne pożary stanowiły 72% całkowitej zwęglonej powierzchni lasów subalpejskich od 1984 roku. Odkryli również, że obecne tempo spalania jest o 22% wyższe niż maksymalne średnie tempo z ostatnich 2000 lat – okres temperatur na półkuli północnej był w rzeczywistości nieco wyższy niż w XX wieku. Autorzy badania twierdzą, że wzrost ten ma szczególnie istotny wpływ na klimat, ponieważ lasy subalpejskie zwykle spalają się rzadziej niż lasy położone na niższych wysokościach.

Higuera nazwał wyniki "otrzeźwiającymi."

„Zrozumienie, jak ekosystemy zmieniały się w przeszłości, jest jednym z naszych najlepszych sposobów, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak nasze lasy zmieniają się wraz ze zmianami klimatu” – powiedział Higuera. „Badanie przeszłości jest tak ważne, ponieważ naprawdę pomaga podkreślić stopień, w jakim zmieniamy krajobrazy, w których żyjemy teraz”.

Jennifer Marlon, klimatolog z Yale School of the Environment, która nie była zaangażowana w badanie, powiedziała, że ​​te wyniki sugerują, że pory roku się zmieniają.

„Kiedy dodasz ekstremalne upały i suszę, to dostaniesz przepis na naprawdę poważne pożary” – powiedziała Marlon dla CNN. „Odciski palców globalnego ocieplenia znajduję się na całym tego rodzaju zachowaniu ognia”. Co to tego, powiedział Higuera, to, co skutecznie zapobiegało pożarom na niskich wysokościach – kontrolowane oparzenia – nie jest łatwym rozwiązaniem dla lasów subalpejskich. „O lasach położonych na niższych wysokościach łatwiej jest powiedzieć, że musimy przywrócić przepisany ogień do tych lasów, by przywrócić im warunki podobne do tych, jakie były przed gaszeniem ognia” – powiedział Higuera. „To nie jest tak możliwe w lasach wysoko położonych”.

„Kierownicy straży pożarnej stoją przed trudnymi decyzjami”, dodał, „czy muszą zmodyfikować sposób, w jaki ogień istnieje w tych systemach, czy zaakceptować te pożary o wysokim stopniu nasilenia, co jest trudne, gdy płoną one blisko społeczności ludzkich”.

Lasy mają kluczowe znaczenie w radzeniu sobie z najpoważniejszymi skutkami kryzysu klimatycznego. Nie tylko chronią bioróżnorodność, ale także pochłaniają i magazynują dwutlenek węgla emitowany w wyniku działalności człowieka. Jednak wraz z nasilaniem się pożarów, węgiel zmagazynowany w tych lasach jest coraz częściej uwalniany z powrotem do atmosfery, co potęguje złą jakość powietrza.

Naukowcy twierdzą, że ekosystemy leśne, w tym subalpejskie w Górach Skalistych, mogą wkrótce osiągnąć punkt krytyczny, o ile nie zajmiemy się zmianami klimatycznymi. Higuera ostrzega jednak, że rozwiązaniem nie jest eliminacja pożaru z systemów zarządzania, ponieważ historycznie był on częścią cyklu życia lasów.

„Jednym z wyzwań życia na Zachodzie jest świadomość, że ogień jest ważnym elementem tych krajobrazów” – powiedział. „Jeśli go usuniemy, zabierze to wiele rzeczy, których przyzwyczailiśmy się oczekiwać, takich jak skład gatunkowy. Wyzwaniem dla nas jest umiejętność uczenia się, jak żyć z ogniem na krajobrazach w sposób, który nie zmienia się on w ludzkie katastrofy”.

Autor: 
Rachel Ramirez Tłumaczenie: Karolina Bryndal
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama