W Salwadorze tysiące ludzi protestuje przeciwko bitcoinowi

Reklama

pt., 09/17/2021 - 12:38 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia:  AP Photo / Ivan Manzano

Oryginalny tytuł: W Salwadorze tysiące ludzi protestuje przeciwko bitcoinowi, który stał się legalnym środkiem płatniczym

Tysiące ludzi wyszło na ulice Salwadoru, aby zaprotestować przeciwko decyzji rządu tego kraju o uczynieniu kryptowaluty Bitcoin oficjalnym środkiem płatniczym.

Informuje BBC.

Prezydent Nayib Bukele mówi, że kryptowaluta pomoże Salwadorczykom pracującym za granicą wysyłać pieniądze do domu.

Ale protestujący obawiają się, że spowoduje to niestabilność i inflację w biednym kraju Ameryki Łacińskiej. Niektórzy protestujący podpalili mający obsługiwać płatności w kryptowalucie bankomat, podczas gdy inni trzymali plakaty z napisem "Dyktator Bukele", "Nie dla Bitcoina" i "Szanuj Konstytucję".

Oskarżają też prezydenta o używanie autorytarnych środków do zacieśniania swojej władzy w kraju. Bukele niedawno próbował wzmocnić kontrolę nad systemem sądownictwa, który wcześniej pozwalał mu ubiegać się o drugą kadencję z rzędu, pomimo ograniczeń konstytucyjnych.

-Ważne jest, aby dziś rano powiedzieć: już dość! To, co robi rząd, jest aroganckie, to autorytaryzm – powiedziała uczestniczka protestu Dora Rivera.

W zeszłym tygodniu Salwador jako pierwszy kraj na świecie, który razem z dolarem USD, przyjęły używanie wirtualnej waluty (bitcoina) jako legalnego środka płatniczego.

Pomimo oskarżeń, Bukele cieszy się powszechnym poparciem: niedawny sondaż prasowy wykazał, że 85,7% ludzi aprobują polityka.

Autor: 
Boris Tkachuk / tłum. Anastasiia Vasylchenko
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama