W północnym Afganistanie doszło do wybuchu w meczecie, zginęło co najmniej 50 osób!

Reklama

śr., 10/13/2021 - 18:34 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia illustracyjnego: Pixabay

 

Potężna eksplozja w szyickim meczecie miała miejsce 8 października w afgańskiej prowincji Kunduz. Zginęło co najmniej 50 osób.

Tragiczną wiadomość ogłosiły: Associated Press i AFP, powołując się na źródła szpitalne.

Do wybuchu doszło w szyickim meczecie podczas cotygodniowych piątkowych modłów, w których członkowie społeczności islamskiej zazwyczaj uczestniczą masowo.

 

 

Rzecznik talibów - Zabihullah Mudżahid - powiedział, że ucierpiała „duża liczba” wierzących. Według niego była to celowo zorganizowana eksplozja. Talibowie prowadzą teraz śledztwo w sprawie incydentu. Przyczyna wybuchu jest obecnie nieznana i nikogo nie powołano do odpowiedzialności za tragedię.

Nie pierwszy zamach

Parę dni wcześniej, 3 października, doszło do wybuchu w meczecie w Kabulu. Stało się to podczas pogrzebu matki rzecznika talibów. Łącznie zginęło co najmniej 8 osób, a 20 zostało rannych.

Odpowiedzialność za wybuch wzięło ISIS-K - "filia" Państwa Islamskiego działająca w Afganistanie i Pakistanie. Zabihullah Mudżahid powiedział później, że specjalna jednostka przeprowadziła operację przeciwko ludziom Państwa Islamskiego w północnym Kabulu, niszcząc ich bazę i zabijając ich członków.

Autor: 
Autor: Ostap Kramar / tłum. Anastasiia Vasylchenko
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama