Turcja apeluje o pomoc w walce z pożarami, podczas gdy fala upałów nadal trwa

Reklama

wt., 08/03/2021 - 00:07 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Anadolu Agency/Getty Images

Pożary wybuchają w dużej części południowej Europy, a w Grecji temperatury przekroczyły już 45 stopni Celsjusza.

Turcja wystosowała międzynarodowy apel o pomoc w opanowaniu pożarów szalejących w całym kraju, w wyniku których w ostatnich dniach zginęło osiem osób. W tym czasie jedna z najgorszych fal upałów od dziesięcioleci nasila się w południowo-wschodniej Europie.

Po krytyce prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana, gdy okazało się, że Turcja nie ma samolotów gaśniczych, Unia Europejska obiecała władzom w Stambule samoloty zrzucające z powietrza wodę. Kraj już szósty dzień walczy ze śmiertelnymi pożarami wzdłuż wybrzeża.

Do tej pory w tym roku pożary zniszczyły prawie 95 000 hektarów terenu, w porównaniu ze średnią z tego samego okresu w latach 2008-2020, wynoszącą 13 516 hektarów.

Ministerstwo Obrony Turcji opublikowało zdjęcia satelitarne, ukazujące skalę zniszczeń, na których widać jak obszary leśne stały się czarne, a dym nadal jest widoczny.

Pożary wybuchły również w dużej części południowej Europy, w tym w Grecji, Hiszpanii i Włoszech, gdzie kraje borykają się z jedną z najgorszych fal upałów od dziesięcioleci. Temperatury przekraczają nawet 40 stopni, zmuszając setki ludzi do ewakuacji.

W Grecji temperatury osiągnęły 45 stopni, gdzie wykorzystuje się stare elektrownie, aby sprostać zapotrzebowaniu na klimatyzację. Wielu pracownikom z problemami zdrowotnymi pozwolono na wzięcie wolnego od pracy.

Poważny pożar wybuchł wcześnie w sobotę w pobliżu Patras w zachodniej Grecji i ewakuowano pięć wiosek, a osiem osób trafiło do szpitala z oparzeniami i problemami z oddychaniem.

Cypr, który dochodzi do siebie po poważnym pożarze z zeszłego miesiąca, patrolował samoloty zrzucające wodę, aby reagować na wybuchy pożarów.

„Jeśli nie zareaguje się szybko na jakikolwiek wybuch, sprawy szybko mogą stać się trudne do opanowania” – powiedział mediom państwowym szef służby leśnej, Charalambos Alexandrou.

Co najmniej pięć osób zostało rannych, około 30 leczono z powodu lekkiego zatrucia dymem, a wczasowicze ewakuowali się po tym, jak pożary spustoszyły las sosnowy w pobliżu plaży w Pescara we Włoszech. Według władz w kraju odnotowano ponad 800 pożarów, z czego większość na Sycylii, a setki mieszkańców i turystów zmuszonych zostało do ewakuacji z domów po serii pożarów w Palermo i Katanii.

„Było kilka trudnych lat w historii walki z pożarami, ale ten rok prawdopodobnie będzie najgorszy” – powiedział Fabrizio Curcio, szef włoskiej ochrony cywilnej. „Około 33% wezwań o pomoc to były telefony tylko z zeszłego tygodnia”.

Dann Mitchell, profesor nauk o klimacie na Uniwersytecie Bristolskim, powiedział AP, że fala upałów w południowo-wschodniej Europie „nie jest wcale nieoczekiwana, i najprawdopodobniej nasiliła się z powodu zmian klimatycznych wywołanych przez człowieka”.

Autor: 
Lorenzo Tondo / tłum. Weronika Czuryszkiewicz
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama