Tajfun nr 9 ma uderzyć w Japonię. Sprawdź, co powinno się spakować do zestawu ochronnego

Reklama

śr., 08/11/2021 - 11:25 -- MagdalenaL

Źródło: Yahoo天気 / typhoon.yahoo.co.jp

Tajfun nr 9 zbliża się do regionu Kyūshū i innych obszarów. Co powinieneś spakować do swojego zestawu ochronnego? Oto lista kontrolna.

Tajfun nr 10 zbliża się do regionu Kantō i innych części Japonii, podczas gdy tajfun nr 9 dochodzi do regionu Kyūshū. Według Japońskiej Agencji Meteorologicznej (JMA), tajfun nr 9 znalazł się na lądzie wieczorem 8 sierpnia. W dniach 8-9 sierpnia zachodnia Japonia już musiała zmagać się z ulewnymi deszczami, silnym wiatrem, wysokimi falami i osunięciami ziemi. Ponieważ lądowania tajfunów są przewidziane na noc, ważnym jest aby przygotować się, kiedy jest jeszcze jasno. Obowiązkowa jest również wczesna ewakuacja w miejscach, gdzie ją ogłoszono.

Co powinno się mieć w zestawie ochronnym, kiedy nadciąga tajfun? Oto lista kontrolna, która pomoże w przygotowaniu.

Woda pitna

Oprócz wody pitnej w zestawie ratunkowym, powinno się przygotować również wodę we własnym domu. Należy zaopatrzyć się w wodę pitną na trzy dni (lub na tydzień jeśli to możliwe) dla każdego członka rodziny, w ilości 3 litrów na osobę dziennie.

Artykuły spożywcze

Potrzebny jest 3-dniowy zapas żywności pomnożony przez liczbę osób, przebywających w gospodarstwie domowym. W przypadku większych katastrof, dobrze jest przygotować zapas na cały tydzień. Powinno się zaopatrzyć w takie artykuły jak ryż, konserwy, herbatniki, suszone pieczywo, czekolady itp.

Wartościowe przedmioty

Nawet jeśli na co dzień korzystasz z karty, przygotuj gotówkę, w razie gdyby bankomaty przestały być dostępne – przydadzą się drobne monety i małe nominały. Ważne jest również, aby zabrać ze sobą najważniejsze dokumenty.

Latarki, przenośne radia i ładowarki

Upewnij się, że posiadasz latarkę i baterie do niej, na wypadek przerwy w dostawie prądu. W przypadku nadejścia tajfunu, tuż przed uderzeniem naładuj w pełni swój telefon.

Hełmy, maski, rękawice

W przypadku katastrofy należy posiadać kask chroniący głowę, a także rękawice i maski.

Apteczka pierwszej pomocy

Należy zaopatrzyć się w takie artykuły jak środki dezynfekujące, bandaże i opatrunki. Jeżeli regularnie przyjmujesz leki, powinieneś zdobyć je przed nadejściem tajfunu. Dobrze jest też mieć ze sobą wypisaną receptę.

Ubrania itp.

Powinno się przygotować wygodne ubrania, odzież przeciwdeszczową, bieliznę na kilka dni i ręczniki.

Przybory toaletowe

Przydadzą się również szczoteczki do zębów, mokre chusteczki, przenośne toalety. Kobiety powinny również przygotować dedykowane dla nich środki higieniczne.

Środki zapobiegające zakażeniom

Udając się do centrum ewakuacji, należy zabrać ze sobą maseczkę, środki dezynfekujące oraz termometr, aby zabezpieczyć się przed zakażeniem nowym szczepem koronawirusa.

Rodziny z niemowlętami oprócz rzeczy z listy kontrolnej powinny zabrać ze sobą również pieluszki, butelki i chusteczki. Z kolei rodziny, do których członków należą osoby starsze, powinny mieć przygotowane lekarstwa, laski i majtki chłonne.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, „Przygotowanie do katastrof w domu – to wszystko, co musisz wiedzieć!”; Ministerstwo Lądu, Infrastruktury, Transportu i Turystyki, „Learn to Prevent Disasters”.

BuzzFeed Japan oferuje szeroki zakres treści na temat zapobiegania katastrofom, począwszy od codziennych produktów chroniących przed katastrofą aż po sprytne rozwiązania, zasady ewakuacji oraz środki zdrowotne i higieniczne dla ofiar katastrof i obszarów dotkniętych katastrofą.

Autor: 
Sumireko Tomita tłum. Alicja Nowak
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama