
Według MUCF, Szwedzkiego Urzędu ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego współpracującego z rzecznikiem praw dziecka aż 48% uczniów z klas dziewiątych padło ofiarą pobicia, zastraszania, wykroczenia na tle seksualnym czy kradzieży. W badaniu 18% uczniów przyznało, że w czasie ostatnich 12 miesięcy spotkali się z innym naruszeniem, skierowanym w ich stronę.
Jedna na pięć dziewczyn podaje, że w tym samym okresie padła ofiarą wykorzystywania seksualnego.
Narażenie na przestępstwo może mieć bardzo negatywne konsekwencje dla ofiary. Strach może doprowadzić do sytuacji, w której młode osoby zaczną się ograniczać, unikać różnych relacji, a ich warunki życiowe znacznie się pogorszą. To problem społeczny, który wymaga odpowiedniego podejścia władz, krajowych i lokalnych podmiotów oraz organizacji skupiających się wokół społeczeństwa obywatelskiego, mówi Lena Nyberg, dyrektorka generalna MUCF w komunikacie prasowym.
Badanie pokazuje również, że co trzecia osoba między 16 a 24 rokiem życia, nie czuje się bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania do tego stopnia, że nie decyduje się na samotne wyjście z domu wieczorem.