Oficjalne statystyki pokazują, że około 20% Nigeryjskich pracowników straciło posady w wyniku Covid

Reklama

ndz., 10/17/2021 - 22:32 -- MagdalenaL

Zdjęcie: CNN

Około 20% pracowników w Nigerii straciło swoje posady w wyniku pandemii koronawirusa – podało biuro statystyczne rządu we wtorek, przedstawiając w skrócie wpływ pandemii na biznesy w najbardziej zaludnionym kraju w Afryce.

Narodowe Biuro Statystyk, a także program Narodów Zjednoczonych do spraw Rozwoju przeprowadziły sondaż na prawie 3,000 biznesów w formalnych sektorach i szarych strefach w Nigerii.

W marcu, NBS poinformowało, że co trzeci pracownik w Nigerii nie miał pracy w czwartym kwartale 2020 roku - sytuacja pogorszyła się przez pandemię.

„Podczas gdy pojawiały się obiecujące znaki ożywienia gospodarczego w tym roku, Covid-19 miał ogromny wpływ na sytuację społeczno-ekonomiczną” – oświadczyły w wypowiedzi obie instytucje.

Przedsiębiorstwa narzekały na spadki przychodów, większe koszty i niewystarczającą siatkę asekuracyjną dla tych znajdujących się w szarej strefie – oświadczyli, dodając, że zamęt może wywrzeć trwały wpływ na przedsiębiorstwa. Tyko kilka branż w usługach, sektory finansowe i medyczne odnotowały wzrosty w stosunku do poprzednich lat.

Gospodarka tego zachodnioafrykańskiego kraju, największa na kontynencie, została zmiażdżona przez spadki cen ropy naftowej, jako wyniku zakłóceń spowodowanych pandemią. Opiera się ona bowiem na eksporcie ropy naftowej, jako, że przychody ze sprzedaży zasilają około 70% skarbu państwa.

Rozwój w Nigerii wznowił się po tym, jak Covid-19 wywołał recesję, jednak opóźnia on resztę subsaharyjskiej Afryki inflacją cen za żywność, podwyższonym brakiem zabezpieczenia finansowego, także niepewnością i reformami zwalniającymi gospodarkę i zwiększającymi biedę – twierdzi Bank Światowy.

Bank oświadczył, że spodziewany kryzys spowodowany Covid-19 zepchnie ponad 11 milionów Nigeryjczyków w stan ubóstwa do 2022 roku, podnosząc tym samym liczbę ludzi klasyfikowanych jako żyjących w biedzie do ponad 100 milionów. Całkowita populacja tego kraju szacowana jest na 200 milionów.

Autor: 
Reuters Przekład: Michalina Budner
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama