Norwegia: w mieszkaniu znaleziono zwłoki mężczyzny. Leżały tam 9 lat

Reklama

pt., 04/09/2021 - 16:58 -- MagdalenaL

Fot: Boris Krstic z Pexels

Śmierć w Oslo skłania do refleksji nad tym, do jakiego stopnia technologia ograniczyła fizyczny kontakt między ludźmi. 

Jak podaje norweska policja, zwłoki mężczyzny leżały w jego mieszkaniu w Oslo przez 9 lat, zanim zostały znalezione przez dozorcę. 

Zmarły sześćdziesięcio kilkulatek był wielokrotnie żonaty. Posiadał także dzieci, jak podaje lokalna stacja radiowa, NRK. 

Zdaniem sąsiadów, mężczyzna cenił sobie prywatność. Kiedy przestali go widywać, uznali, że się wyprowadził, lub umieszczono go w domu opieki. Zwłoki zostały znalezione dopiero, gdy dozorca poprosił policję o otworzenie drzwi do mieszkania w celu wykonania w nim prac konserwatorskich. 

Na podstawie znalezionego w mieszkaniu kartonu mleka oraz listu, policja ocenia, że mężczyzna zmarł w kwietniu 2011 roku. Autopsja wykazała, że zmarł z przyczyn naturalnych. 

Zaprzestano wypłacania mu emerytury w 2018 roku, gdy administracja za to odpowiedzialna nie była w stanie się z nim skontaktować. Jego rachunki jednak były automatycznie pobierane z jego konta bankowego. 

Inspektorka policji w Oslo, Grete Lien Metlid, mówiła w wywiadzie z NRK, że zarówno ona, jak i jej współpracownicy, sporo rozmyślali, jakim cudem ktoś mógł tyle czasu leżeć martwym, i nikt za nim nie tęsknił. 

,,To jest wyjątkowa sprawa, która skłoniła nas do zadawania pytań, jak coś takiego mogło się stać,’’ mówiła Metlid. ,,Na podstawie tego, czego się dowiedzieliśmy, z pewnością był on osobą z wyboru żyjącą w izolacji od innych.’’ 

Arne Krokan, profesor na Norweskim Uniwersytecie Nauki i Technologii, powiedział, że gdyby mężczyzna zmarł 30 lat temu, to byłoby to mało prawdopodobne, że nikt nie znalazłby jego ciała przez 9 lat. 

Technologia nas zawiodła. Zabrakło systemu, który ostrzegałby przed sytuacjami, w których dana osoba od dawna nie nawiązała z nikim kontaktu fizycznego. ,,To cena, jaką płacimy za digitalizację,’’ powiedział Krokan. 

Autor: 
Helen Livingstone, tłum.: Jagoda Chudzińska 
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama