Mężczyzna uzbrojony w siekierę zranił osiem osób, możliwe że był to atak terrorystyczny

Reklama

czw., 03/04/2021 - 14:14 -- MagdalenaL

W miejscu ataku z 3 marca obserwuje się wzmożoną obecność policji. Zdjęcie: Mikael Fritzon/AP 

Dwudziestokilkuletni mężczyzna przebywa w areszcie śledczym, po tym, jak został postrzelony w nogę przez policjanta po ataku w Vetlandzie. 

Mężczyzna uzbrojony w siekierę zaatakował i ranił osiem osób w południowej Szwecji. Władze podejrzewają, że był to atak terrorystyczny.  

Dwudziestokilkulatek zaatakował w miasteczku Vetlanda, położonego około 190 km na północny-wschód od Göteburga, drugiego co do wielkości miasta w Szwecji. Do ataku doszło w środę po południu. Motywy sprawcy nie były z miejsca znane.  

Mężczyzna został zabrany do aresztu po tym, jak jeden z policjantów postrzelił go w nogę. Zdaniem policji, nie dało się od razu ocenić stanu ofiar ani napastnika. Władze nie podały na razie szczegółów co do tożsamości podejrzanego, który został przewieziony do szpitala. 

Premier, Stefan Löfven, zdradził, że toczy się śledztwo w sprawie potencjalnego ataku terrorystycznego. 

“W świetle tego, czego do tej pory dowiedzieliśmy się z raportów policyjnych, prokuratorzy zarządzili rozpoczęcie śledztwa dotyczącego działalności terrorystycznej,” mówi Löfven.  

Wkrótce po oświadczeniu premiera, śledczy powiedzieli, że rozpoczęli wstępne dochodzenie w sprawie usiłowania zabójstwa, którego szczegóły “które sprawiają, że musimy przyjrzeć się możliwym motywom terrorystycznym.” 

“W tej chwili jednak nie mogę podawać żadnych szczegółów,” mówi Malena Grann, komisarka regionalnej policji.  

Komisarz lokalnej policji, Jonas Lindell, powiedział, że “wydaje się, że obrażenia nie zagrażają życiu,” ale nie był w stanie podać szczegółów. 

Tragedia wydarzyła się w centrum miasteczka Vetlanda. Policja opowiada, że około godz. 14 otrzymali oni zgłoszenie o mężczyźnie atakującym ludzi siekierą. W tym liczącym około 13 tysięcy mieszkańców miasteczku było łącznie 5 miejsc zbrodni. 

Löfven potępił ten “okropny czyn” i dodał, że szwedzka agencja zajmująca się bezpieczeństwem narodowym również pracuje nad tą sprawą.  

“Non-stop oceniamy, czy potrzebne są dodatkowe środki mające na celu podniesienie bezpieczeństwa, i przygotowujemy się do ich podjęcia w razie potrzeby,” napisał w oświadczeniu.  

 

Autor: 
Associated Press, tłum: Jagoda Chudzińska 
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama