Kolejny kraj płonie. Umyślne podpalenie czy zemsta przyrody?

Reklama

pt., 07/30/2021 - 23:29 -- MagdalenaL

Zdjęcie

Nie wykluczamy sabotażu. To przypomina podpalenie - mówi burmistrz gminy Antalya, Muhittin Insect. 28 lipca południowa Turcja zaczęła płonąć. Ogień szaleje w lasach w okolicach Manavgatu, Alanyi, Adany, Mercin, Bodrumu i Marmarisu. Ofiarami potężnych pożarów stały się już 4 osoby, 183 są hospitalizowane, a według informacji otrzymanych od ministra rolnictwa Turcji Bekira Pakdemirli spalonych jest 600 hektarów gruntów rolniczych, 50 hektarów szklarni i zabitych ogniem 150 bydła razem z tysiącem owiec.

Warunki pogodne w kraju co dzień utrudniają walkę z ogniem. W ostatnie dni temperatura powietrza ma około 40 °C, są duże upały i wiatr. To wszystko tylko pomaga rozpowszechnieniu kataklizmu na większe obszary ziemi. Pożary już doszły do wybrzeży turystycznych i jest ogłoszona ewakuacja ludzi. Według danych klimatologów w najbliższym czasie sytuacja się nie zmieni, a tylko może pogarszać.

Są przypuszczenia, że niszczące tereny Turcji pożary to dzieło rąk konkretnej osoby. Swoją teorią podzielił się burmistrz Antalyi. Mówił, że pożar wynikł w tym samym czasie w dwóch oddalonych miejscach Manavgatu i to już bardzo przypomina celowe podpalenie. Niektórzy także podejrzewają, że płomienie to zaplanowana akcja nieuczciwych bogaczy, którzy chcą założyć swoje hotele na miejscach lasów, jakie zostały wypalone żywiołem. Zarzuty o wypaleniu terenów pod hotele Minister rolnictwa i leśnictwa Bekir Pakdemirli zdecydowanie odrzucił pod pretekstem, że nie ma potrzeby niszczenia przyrody. Jeśli ma powstać obiekt związany z turystyką forma i warunki są jasne - powiedział Pakdemirli. Wszystkie przypuszczenia można podsumować słowami Ministra spraw zagranicznych Mevlüta Çavusoglu o tym, że kilkoro podejrzanych w tej sprawie jest już zatrzymanych.

Do walki z żywiołem jest wydzielonych 35 helikopterów, 457 pojazdów i 4 tys. osób. Rosja jako jedna z pierwszych wsparła kraj w walce z zagrożeniem i wysłała tam swój samolot do gaszenia pożaru.

Autor: 
Anastasiia Solohub
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama