Islandia: Turyści uciekają przed nową szczeliną w wulkanie

Reklama

śr., 04/07/2021 - 13:10 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Ása Steinarsdóttir / Unsplash

REJKIAWIK, Islandia - W poniedziałek para i lawa trysnęły z nowej szczeliny w islandzkim wulkanie, który zaczął wybuchać w zeszłym miesiącu, co spowodowało ewakuację setek turystów, którzy przyszli zobaczyć ten spektakl.

Nowa szczelina, zauważona po raz pierwszy przez helikopter widokowy, miała około 500 metrów długości i znajdowała się kilometr od miejsca erupcji w Geldinga Valley. Islandzki Departament Zarządzania Kryzysowego ogłosił natychmiastową ewakuację obszaru. Powiedział, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla życia z powodu odległości od popularnych szlaków turystycznych. Islandzkie Biuro Meteorologiczne powiedziało, że nowa aktywność wulkaniczna nie powinna mieć wpływu na ruch na pobliskim lotnisku Keflavik.

Dawno uśpiony wulkan na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii obudził się 20 marca po tym, jak w ciągu ostatnich trzech tygodni zarejestrowano w okolicy dziesiątki tysięcy trzęsień ziemi. Była to pierwsza erupcja wulkanu na tym obszarze od prawie 800 lat. Bliskość wulkanu oddalonego o około 32 kilometry od stolicy Islandii, Reykjavíku, sprawiła, że turyści stale przybywają w te rejony, nawet jeśli kraj jest częściowo zamknięty w celu zwalczania koronawirusa. Około 30 000 osób odwiedziło ten obszar od początku erupcji, według Islandzkiej Organizacji Turystycznej.

Nagrania na żywo z tego obszaru pokazały małe tryskające strumienie lawy z nowej szczeliny. Geofizyk Magnus Gudmundsson powiedział, że erupcja wulkanu może przesuwać się na północ od swojej pierwotnej lokalizacji. ,,Widzimy teraz mniej lawy pochodzącej z dwóch oryginalnych kraterów" - powiedział agencji The Associated Press. ,,To może być początek drugiego etapu".

Islandia, położona nad wulkanicznym punktem zapalnym na północnym Atlantyku, doświadcza średnio jednej erupcji wulkanicznej co cztery do pięciu lat. Ostatni wybuch miał miejsce w Holuhraun w 2014 roku, kiedy to erupcja szczelinowa rozprzestrzeniła ilość lawy rozmiarów Manhattanu nad wewnętrznym regionem wyżynnym. W 2010 roku popiół z islandzkiego wulkanu Eyjafjallajökull na kilka dni wyłączył większość międzynarodowych podróży lotniczych.

Autor: 
apnews, tłum. Magdalena Nowicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama