Eksplozja i pożar, na które ‘nie ma naturalnego wytłumaczenia’ ranią 16 osób w Szwecji

Reklama

ndz., 10/17/2021 - 22:56 -- MagdalenaL

Zdjęcia: CNN

Oryginalny tytuł: Eksplozja i pożar, na które ‘nie ma naturalnego wytłumaczenia’ ranią 16 osób w Szwecji, policja szuka poszlak

Szesnaście osób zostało rannych – w tych cztery są w stanie krytycznym – po eksplozji, która rozpoczęła ogromny pożar w bloku mieszkalnym w szwedzkim mieście Gothenburg – powiedziały w poniedziałek służby porządkowe.

Według szwedzkiej policji, która prowadzi śledztwo w sprawie przyczyny eksplozji, wybuch nastąpił o 4:45 rano lokalnego czasu.

„Służby pożarnicze potwierdziły, że w budynku nie ma gazu, więc wykreśliliśmy na tą chwilę z naszej listy możliwych przyczyn wybuchu ulotnienie się gazu” – powiedział Stefan Gustafsson, rzecznik zachodniego oddziału szwedzkiej policji.

„Nie ma naturalnego wytłumaczenia przyczyny eksplozji” – powiedział Gustafsson.

W sumie 16 osób zostało przewiezionych do szpitala, z prawdopodobieństwem, że „nawet więcej ludzi zostanie tam przetransportowanych, jeszcze tego nie wiemy” – powiedział rzecznik prasowy policji w Szpitalu Uniwersyteckim Sahlgrenska w Gothenburgu.

Poszukiwanie dowodów

Pożar został opanowany i na tą chwilę kryminolodzy przeszukują miejsce wybuchu w poszukiwaniu dowodów – powiedziała szwedzka policja.

Rzecznik policji, Thomas Fuxborg, który jest na miejscu zdarzenia, powiedział dziennikarzom, że coś prawdopodobnie zostało „podłożone” w budynku.

W ostatnich latach przemoc ze strony gangów bardzo mocno wzrosła w tym kraju, a zarówno zrobione w warunkach domowych ładunki wybuchowe, jak i broń palna były wcześniej używane przez rywalizujące ze sobą gangi w celu wyrównania między sobą rachunków.

Szwedzki premier, Stefan Lofven powiedział, że jest jeszcze za wcześnie na to, aby powiedzieć, co się tam dokładnie stało, jednak ogół szwedzkiego społeczeństwa zareaguje, jeśli to przestępcy stoją za tą eksplozją.

„Jako społeczeństwo zrobimy wszystko, co możliwe, aby zakończyć przestępstwa gangów” – powiedział na konferencji prasowej. „Ludzie powinni czuć się bezpiecznie”.

W Szwecji można zaobserwować jeden z najwyższych poziomów morderstw z użyciem broni palnej w Europie za sprawą stałego wzrostu agresywnych zachowań zorganizowanych grup przestępczych. W 2019 roku zgłoszono w tym skandynawskim kraju 258 ataków z udziałem materiałów wybuchowych – według danych pochodzących z szwedzkiej Krajowej Rady Zapobiegania Przestępczości.

Szwedzki dziennik „Aftonbladet” napisał, że jeden z mieszkańców w bloku mieszkalnym, gdzie doszło do wybuchu był zaangażowany w program ochrony świadków, jednak policjanci nie chcą skomentować sprawy.

„Nie możemy nic powiedzieć o tym, kto mieszkał w budynku dopóki śledztwo się nie skończy, to niezgodne z prawem” – powiedział Gustafsson.

Autor: 
Hannah Ritchie Przekład: Michalina Budner
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama