Burze i trzęsienia ziemi uderzają w Meksyk

Reklama

śr., 09/08/2021 - 15:57 -- MagdalenaL

Trzęsienie ziemi w Meksyku 07.09.2021 (Grafika: USGS)

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło południowy Meksyk w pobliżu kurortu Acapulco na Pacyfiku, powodując kołysanie budynków w mieście Meksyk, oddalonym o ponad 300 kilometrów. Do tego deszcz zbiera śmiertelne żniwo, zalewając miasta w środkowym Meksyku.

 

The United States Geological Survey podał, że trzęsienie o sile 7,0 w skali Richtera miało swój początek 4 kilometry na wschód od miasta Los Órganos de San Agustín i około ośmiu mil od nadmorskiego kurortu Acapulco na wybrzeżu Pacyfiku. Punkt 0 został wykryty na początkowej głębokości 7,8 mil (12,6 km). Zarejestrowano co najmniej 92 wstrząsy wtórne, w tym jeden o sile 5,2 w skali Richtera – poinformował meksykański Sekretariat Ochrony Ludności.

Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna początkowo wydała ostrzeżenie o tsunami, ale później zostało odwołane. Jak na razie jedyną ofiarą śmiertelną był 19-letni Eliodoro Hurtado, który zmarł w meksykańskim stanie Guerrero.

 

Szacuje się, że około 1,6 miliona mieszkańców w stolicy i czterech stanach jest pozbawionych elektryczności, podała w oświadczeniu państwowa służba użyteczności publicznej, Federalna Komisja ds. Elektryczności (CFE). CFE zaznaczyła, że pracuje nad przywróceniem zasilania w dotkniętych regionach. Równolegle, miejskie metro w stolicy poinformowało w oświadczeniu, że usługi kolejowe zostały wznowione po przeglądzie bezpieczeństwa.

 

Prezydent Andres Manuel Lopez Obrador powiedział, że w stanie Guerrero, gdzie znajduje się epicentrum trzęsienia, nie doszło do „znaczących szkód”.

 

Gdy ruch płyt tektonicznych generuje straty na północ od południowo-zachodniego wybrzeża kraju, w jego środkowej części chaos trwa ze względu na niezwykle intensywne ulewy, dosłownie zalewające miasteczka.

 

Najdramatyczniejsza sytuacja wykreowała się w mieście Tula. Tam ściana deszczu sprawiła, że podtopiony został publiczny szpital. Wdzierająca się wszędzie woda odcięła budynek od prądu oraz uszkodziła poważnie służące pacjentom generatory. Podjęto oczywiście ewakuacje, którą uwieczniono na filmie. Lekarze i pielęgniarki wyprowadzali dziesiątki pacjentów do pojazdów i wywozili ich w bezpieczne miejsca (szpital obsługiwał również chorych na COVID-19). Niestety, w następstwie całej tej katastrofy zginęło 16 osób, które były podłączone do respiratorów.

Do miasta, które dosłownie znalazło się pod wodą, ruszyły służby. Policja i wojsko za pomocą łodzi pokonuje nieprzejezdne ulice i ewakuuje z domów uwięzionych mieszkańców.

 

Meksyk jest kolejnym krajem nawiedzanym przez nieprzewidywalne i groźne zjawiska pogodowe w tym rejonie kontynentu amerykańskiego. Przed dwoma tygodniami huragan Ida uderzył w południowe wybrzeże USA. Po przejściu burzy wciąż liczy się straty.

Autor: 
Kacper Kolinka
Źródło: 

RMF24, TVN24, CNN

Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama