5 osób zginęło w pożarze w zakładzie indyjskiego producenta szczepionki na COVID-19

Reklama

pt., 01/22/2021 - 19:14 -- MagdalenaL

PUNE, Indie - Co najmniej pięć osób zginęło w pożarze, który wybuchł w czwartek w budynku będącym w budowie na terenie firmy Serum Institute of India, największego na świecie producenta szczepionek, powiedzieli urzędnicy. Firma powiedziała, że pożar nie wpłynie na produkcję szczepionki na COVID-19.

MurlidharMohol, burmistrz miasta Pune w południowym stanie Maharasztra, powiedział, że pięć ciał zostało znalezionych w gruzach po tym, jak płomienie zostały ugaszone przez strażaków.

Mahol powiedział, że ofiary były prawdopodobnie pracownikami budowy. Powiedział, że przyczyna pożaru nie została ustalona,a zakres szkód nie był od razu jasny.

Dyrektor generalny Serum Institue of India, AdarPoonwala, powiedział, że jest "głęboko zasmucony" z powodu ofiar śmiertelnych.

Powiedział, że nie nastąpiżadna redukcja w produkcji szczepionek, ponieważ firma ma inne dostępne obiekty.

Firma powiedziała, że pożar był ograniczony do nowego obiektu budowanego w celu zwiększenia produkcji szczepionek na COVID-19 oraz zapewnienia, że jest lepiej przygotowana na przyszłe pandemie.

Powiedziała, że pożar nie miał wpływu na istniejące zakłady produkujące szczepionki na COVID-19 ani na zapas około 50 milionów dawek.

Zdjęcia pokazały ogromne kłęby dymu unoszące się z budynku i dziesiątki pracowników firmy w kombinezonach laboratoryjnych opuszczających kompleks, gdy strażacy pracowali nad ugaszeniem pożaru.

Serum Institute of India jest największym na świecie producentem szczepionek i został zakontraktowany do produkcji miliarda dawek szczepionki AstraZeneca/Oxford University.

W zeszłym miesiącu Poonawalla powiedział w wywiadzie dla AP, że ma nadzieję zwiększyć zdolność produkcyjną z 1,5 miliarda dawek do 2,5 miliarda dawek rocznie do końca 2021 roku. Nowy zakład jest częścią tej ekspansji.

Z ponad 12 miliardów dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi, które mają być wyprodukowane w tym roku, bogate kraje zakupiły już około 9 miliardów, a wiele z nich ma opcje zakupu jeszcze większej ilości. W związku z tym Serum Institute prawdopodobnie wyprodukuje większość szczepionek, które będą wykorzystywane przez kraje rozwijające się.

Tłuaczyła Magdalena Nowicka

Autor: 
RafiqMaqbool
Źródło: 

apnews.com

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama