Mały ogrzewacz powietrza przyczynił się do pożaru w Nowym Jorku, w którym zginęło 19 osób

Reklama

wt., 01/11/2022 - 10:24 -- MagdalenaL

Urzędnicy podają za przyczynę pożaru niesprawny grzejnik, który w niedzielny poranek zranił także dziesiątki mieszkańców Bronxu. „To przerażający a zarazem trudny moment dla miasta Nowy Jork” – powiedział dziennikarzom burmistrz Eric Adams na konferencji prasowej.

„To będzie jeden z najgorszych pożarów, jakich byliśmy świadkami w czasach współczesnych”. Tragiczny incydent wydaje się być najbardziej śmiertelnym pożarem w USA od ponad 30 lat. Według miejskiej straży pożarnej pożar wybuchł w dwupiętrowym bloku na drugim i trzecim piętrze. Płomienie uszkodziły tylko mieszkanie i pobliskie korytarze, ale przy otwartych drzwiach mieszkania dym ulatniał się i zaczął wypełniać cały 120-mieszkaniowy budynek. 

„Czarny dym, ledwo cię widzę”, jeden z mieszkańców powiedział CBS News na zewnątrz budynku. „To było bardzo smutne, bardzo bolesne, zwłaszcza gdy widzisz dzieci walczące o życie” – powiedziała inna osoba. Strażacy ścigali się, by uratować dziesiątki ludzi, którzy zostali uwięzieni podczas pożaru.

Część mieszkańców została zmuszona do wybicia szyb, aby zaczerpnąć powietrza. „Grupa strażaków znajdowali ofiary na każdym piętrze klatek schodowych i wyciągali je z zatrzymaniem akcji serca i oddychania” – powiedział komisarz FDNY Daniel Nigro. 

Według straży pożarnej rannych zostało ponad 60 osób. Wszystkie dzieci, które zginęły w pożarze, miały mniej niż 16 lat, podały władze. Około 200 strażaków brało udział w akcji, ewakuując ocalałych i reanimując rannych. Burmistrz powiedział, że wielu kontynuowało poszukiwania w dymie, nawet gdy ich butle z tlenem się opróżniały.

Niektórzy mieszkańcy twierdzą, że początkowo ignorowali dźwięk alarmów przeciwpożarowych, ponieważ fałszywe alarmy są powszechne w ich budynku.

Autor: 
Autor: CBS NEWS; Przetłumaczone przez: Oliwia Starzyńska
Polub Plportal.pl:

Reklama