Pilne! Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku

Reklama

wt., 09/19/2017 - 22:28 -- zzz

Potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1 nawiedziło dzisiaj wieczorem środkowy Meksyk. Epicentrum wstrząsu znajdowało się blisko miast Mexico City i Puebla, które zamieszkuje ponad 20 milionów ludzi. Zniszczenia są poważne. Śledźcie naszą relację na żywo.

 

 

 

Zniszczenia po trzęsieniu ziemi w Meksyku. Fot. Twitter.

Potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1 nawiedziło dzisiaj (19.09) o godzinie 20:14 czasu polskiego (13:14 czasu miejscowego) środkowy Meksyk. Epicentrum wstrząsu znajdowało się niecałe 100 kilometrów na południowy wschód od stolicy Meksyku oraz 50 kilometrów na południe od Puebli.

 

 

To jest obszar gęsto zaludniony. W promieniu 50 kilometrów od epicentrum trzęsienia mieszka ponad 1,5 miliona ludzi, a w promieniu 100 kilometrów ponad 20 milionów ludzi. Ognisko wstrząsu znajdowało się tylko 30 kilometrów pod powierzchnią ziemi, co może oznaczać, że zniszczenia będą bardzo poważne.

Zniszczenia po trzęsieniu ziemi w Meksyku. Fot. Twitter.

Meksykańskie stacje telewizyjne pokazują kłęby dymu unoszące się nad stolicą Meksyku i Pueblą, pochodzące ze zwalonych budynków. Na wielu ulicach leży gruz. Wybuchają pożary. Panuje chaos i panika. Trwa wielka ewakuacja ludności z kołyszących się budynków. Mieszkańcy gromadzą się w miejscowych parkach, z dala od zabudowań. Według najnowszego bilansu zginęło co najmniej 5 osób.

 

Zniszczenia po trzęsieniu ziemi w Meksyku. Fot. Twitter.

To niezwykłe, ale dzisiaj Meksykanie obchodzą 32. rocznicę najbardziej niszczycielskiego trzęsienia ziemi w historii kraju. 19 września 1985 roku wstrząs o sile M8.2 spowodował zawalenie się tysięcy budynków w rejonie stolicy Meksyku. W gruzach zginęło wówczas 45 tysięcy ludzi.

 

To już drugie potężne trzęsienie ziemi w Meksyku w tym miesiącu. Wcześniej w nocy z 7 na 8 września południową część Meksyku nawiedziło trzęsienie ziemi o sile M8.1, jakiego nie notowano w tym kraju od września 1985 roku. Jego epicentrum znajdowało się około 90 kilometrów od miasta Pijijiapan, a ognisko około 70 kilometrów pod dnem Pacyfiku w Zatoce Tehuantepec.

 

Wstrząs był odczuwany nie jest tylko w południowym i środkowym Meksyku, ale także w sąsiedniej Gwatemali. Zginęło wówczas niemal 100 osób, a ponad 300 zostało rannych.

 

Meksyk to kraj aktywny sejsmicznie, często zdarzają się tam trzęsienia ziemi, jednak do tych najbardziej niszczycielskich dochodzi średnio raz na kilkadziesiąt lat. Przyczyną wstrząsów jest wchodzenie płyty kokosowej pod płytę północnoamerykańską, co ma miejsce w tempie około 6 centymetrów rocznie. W skałach dochodzi do silnych naprężeń, które są co jakiś czas uwalniane w postaci trzęsień.

Autor: 
----
Źródło: 

twojapogoda

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama