„Amerykański dziennikarz Brent Renaud został zastrzelony przez rosyjskie siły na Ukrainie"

Reklama

wt., 03/15/2022 - 18:42 -- MagdalenaL

Brent Renaud 50-letni filmowiec, zginął w wyniku otwarcia ognia przez rosyjskie wojsko, jak poinformował Andrij Niebytow, szef kijowskiej policji obwodowej. Nebytov zamieścił na Facebooku zdjęcie ciała Renauda, a także zdjęcia jego amerykańskiego paszportu i legitymacji medialnych wydanych przez The New York Times.

Rzeczniczka Timesa powiedziała, że: „Renaud był utalentowanym filmowcem, który przez lata współpracował z The New York Times ostatnio w 2015 r., ale nie pracował dla żadnego z biur The Times na Ukrainie”.

Według lokalnych doniesień i nagrania wideo zamieszczonego przez rzeczniczkę szpitala publicznego w Kijowie, ranny w ataku został dokumentalista Juan Arredondo, również pochodzący z USA. Arredondo, który leżał na noszach w szpitalu, powiedział, że on i Renaud byli w drodze, aby sfilmować ludzi opuszczających Kijów, kiedy przekroczyli punkt kontrolny i znaleźli się pod ostrzałem.

Arredondo dodaje: „Ktoś zaproponował, że zawiezie nas na drugi most. Przejechaliśmy przez punkt kontrolny i zaczęli do nas strzelać. Kierowca zawrócił, a oni dalej strzelali, do nas dwóch. Mój przyjaciel Brent Renaud, został postrzelony i pozostawiony na pastwę losu. Widziałem, jak został postrzelony w szyję i zostaliśmy rozdzieleni, a ja zostałem wyciągnięty”.

Nebytov, szef policji w Kijowie, napisał, że: „Renaud zapłacił życiem za próbę pokazania pomysłowości, okrucieństwa i bezwzględności agresora”. Czytamy w automatycznym tłumaczeniu jego wpisu na Facebooku.

Jak wynika z biografii zamieszczonej na ich stronie internetowej, Renaud i jego brat Craig Renaud w ciągu ostatnich dwóch dekad relacjonowali wydarzenia z wielu miejsc na świecie, w tym z Iraku, Afganistanu i Egiptu. W 2015 roku zdobyli nagrodę Peabody Award1 za ośmioodcinkowy dokument dla Vice News o szkole w Chicago dla uczniów z poważnymi problemami emocjonalnymi.

1. amerykańska nagroda medialna, wręczana za wybitne dokonania w przemyśle radiowym, telewizyjnym i internetowym

Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan nazwał doniesienia o śmierci Renauda szokującymi i przerażającymi, mówiąc w niedzielę w programie Face the Nation, że USA i ich sojusznicy wyciągną odpowiednie konsekwencje wobec Rosji za to zabójstwo.

Sullivan podsumowuje: „Powiem tylko, że jest to nieodłączna część bezczelnej agresji ze strony Rosjan, którzy wzięli na cel cywilów, szpitale, miejsca kultu religijnego i dziennikarzy”. 

Li Cohen i Richard Escobedo przyczynili się do powstania raportu.

 

Autor: 
Autor: Stefan Becket Tłumaczenie: Helena Kuklińska
Polub Plportal.pl:

Reklama