Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,3 w Japonii: ogłoszono alarm przed tsunami

Reklama

sob., 03/19/2022 - 13:50 -- MagdalenaL

Firma Tokyo Electric Power Company Holdings, która zarządza elektrownią jądrową Fukushima Daiichi, gdzie w wyniku katastrofy w 2011 r. doszło do awarii systemów chłodzenia, poinformowała, że pracownicy sprawdzają, czy nie doszło do ewentualnych uszkodzeń.

Japońska Agencja Meteorologiczna podała, że trzęsienie ziemi wystąpiło o godzinie 23:36 na głębokości 60 kilometrów pod powierzchnią morza.

Agencja wydała ostrzeżenie przed tsunami dla części prefektur Miyagi i Fukushima, w których fala żywiołu może wzrosnąć nawet o metr.

Telewizja NHK podała, że tsunami mogło już dotrzeć do niektórych obszarów.

Ponad 2 miliony domów w regionie Tokio, w obsługiwanym przez dostawcę prądu TEPCO, było pozbawionych prądu z powodu trzęsienia ziemi — poinformowało przedsiębiorstwo na swojej stronie internetowej.

Zjawisko wstrząsnęło dużymi częściami wschodniej Japonii, w tym Tokio, gdzie budynki kołysały się gwałtownie.

East Japan Railway Co poinformowało, że większość połączeń kolejowych zostało zawieszonych z powodu kontroli bezpieczeństwa.

Premier Fumio Kishida powiedział dziennikarzom, że rząd ocenia skalę zniszczeń i obiecał, że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby przeprowadzić operacje ratunkowe i pomoc humanitarną.

Wybrzeże Fukushimy to część północnej Japonii, która 11 lat temu została zniszczona przez śmiercionośne trzęsienie ziemi o sile 9,0 i tsunami, które spowodowały również stopienie się rdzenia w elektrowni jądrowej.

 

Na razie nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych.

 

Autor: 
Autor: Marca Tłumaczenie: Patrycja Marcinkowska
Polub Plportal.pl:

Reklama