Portugalia wprowadza stan alarmowy z powodu zagrożenia pożarowego

Reklama

czw., 08/06/2020 - 09:34 -- MagdalenaL

W Portugalii pożary lasów są pod kontrolą, mimo to alarm nie został odwołany: Z powodu możliwego ponownego wybuchu płomieni służby są w gotowości. Spodziewany jest silny wiatr.

Z powodu wysokiego zagrożenia pożarem na terenie całej Portugalii został ogłoszony stan alarmowy. Obowiązuje przez cały poniedziałek i wtorek. Podczas stanu alarmowego między innymi zamknięto lasy dla odwiedzających, fajerwerki są zabronione, a rolnicy nie mogą używać żadnych maszyn w zalesionych obszarach. Policja i leśnicy wzmacniają patrole.

Aktualnie ponad 850 strażaków walczy z pożarami w centrum kraju, wywołanymi przez wysoką temperaturę i silny wiatr. Od soboty ogień pustoszy obszar gminy Oleiros a w niedzielę dotarł do dwóch sąsiednich gmin. Wielu ludzi zostało ewakuowanych. W sobotę podczas służby 21-letni strażak zginął w wypadku komunikacyjnym, siedem kolejnych osób jest rannych.

Spodziewany silny wiatr i wysokie temperatury

Według dowodzącego akcją Luisa Belo Costy ogień został w międzyczasie opanowany. To jednak nie oznacza końca niebezpieczeństwa. “To normalne, że w ciągu kilku najbliższych godzin w niektórych miejscach ogień wybuchnie ponownie”, mówi Belo Costa. Spodziewany jest nadal silny wiatr i wysokie temperatury. Dla wielu regionów portugalska służba meteorologiczna IPMA przewiduje temperatury rzędu 37°C.

Według informacji podawanych przez rząd 12 000 strażaków, ponad 2 500 pojazdów i 60 samolotów gaśniczych jest w gotowości.

Górski obszar Portugalii jest regularnie dotykany przez pożary lasów. Trzy lata temu w dwóch wielkich pożarach w Portugali zginęło ponad stu ludzi. Przede wszystkim obwinia się złą gospodarkę leśną i powtarzające się erupcje.

 

Autor: 
Tłumaczenie: Aneta Garlikowska
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama