Województwo śląskie zostanie zamknięte?

Reklama

pon., 05/11/2020 - 06:43 -- zzz

Województwo śląskie jest w tej chwili liderem, jeżeli chodzi o poziom potwierdzonych przypadków zachorowań na COVID-19 w Polsce. Czy to oznacza, że zostanie odizolowane od reszty kraju?

W województwie śląskim potwierdzono prawie 3500 przypadków zachorowań na koronawirusa (stan na 10 maja, godz. 10). To najwięcej w Polsce. Nagły wzrost osób zakażonych koronawirusem jest spowodowany działalnością górniczą (przeszło 500 zarażonych górników). Od kilku dni górnicy i ich rodziny są masowo badani metodą przesiewową. Służbom medycznym pomaga nawet wojsko. 

- Przy kopalniach będzie przesiewowe testowanie górników i nie będzie to jednorazowe, tylko systematyczne, celem wyłapania osób zakażonych. Liczymy, że tymi badaniami uda się wyeliminować śląskie ogniska i uda się przywrócić w krótkim czasie funkcjonowanie kopalń – powiedział w czwartek Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Dlatego rząd zastanawia się nad opanowaniem sytuacji w woj. śląskim. Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, przyznał, że jedną z opcji jest blokada województwa. W ten sposób można ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa do innych regionów naszego kraju. Jednak wiceminister podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że jest to ostateczność. Śląskie jest zbyt ważne gospodarczo oraz zbyt liczne, aby bez szczegółowych analiz podjąć taką decyzję.

W tej chwili trwają wytężone prace, aby te ogniska ograniczyć. Osoby chore skierować do izolatoriów, a wszystkie osoby z kontaktu są poddane kwarantannie. Więc myślę, że w najbliższych dniach damy radę ograniczyć te duże ogniska, które występują na Śląsku, w kopalniach – mówił Waldemar Kraska, cytowany przez PAP.

Autor: 
zzz
Źródło: 

pap/silesia24/pl

Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama