Ukraińcy zszokowani. Polacy uruchomili w Prypeci "diabelski młyn"

Reklama

sob., 09/16/2017 - 11:36 -- zzz

Polacy szokują Ukraińców. Grupa zapaleńców udała się na Ukrainę, aby uruchomić w Prypeci, opuszczonym mieście-widmie, diabelski młyn. Ruszył po raz pierwszy i to dzięki Polakom, którzy wywołali przy okazji skandal, ponieważ sami Ukraińcy twierdzili, że "ożywienie" tego kolosa jest niemożliwe.


Uroczyste otwarcie „diabelskiego młyna” miało nastąpić 1 maja 1986 roku, w Dzień Święta Pracy. Niestety, 4 dni wcześniej doszło do wybuchu w elektrowni atomowej. Radioaktywny opad skaził wszystko wokół. Setki ludzi zmarło, tysiące zachorowało, dziesiątki tysięcy mieszkańców ewakuowano. Niszczejący diabelski młyn stał się symbolem awarii. Symbolem tragedii.

Kilka dni temu symbol ożył dzięki zapaleńcom z Polski. Nakręcili film kręcącego się koła i zamieścili na Youtube. Krzysztof Grzybek- autor filmu napisał, że młyn wraz z przyjaciółmi uruchomili ręcznie, bez używania prądu.

Spontaniczny wyczyn Polaków ostro skrytykowała ukraińska organizacja „Chernobylzone”, która zarzuciła Polakom bezmyślność i brak szacunku dla ofiar tragedii.

- „Po pierwsze, jeśli to koło by się zerwało, to mogli zginąć ludzie. Po drugie władze mogą teraz uznać Prypeć za miejsce zagrożenia i zakazać wjazdu turystom z całego świata”.

Pracownicy ukraińskiej Państwowej Agencji Administrowania Strefą Czarnobylską zarzucili Polakom kłamstwo i wszczęli dochodzenie. Specjaliści stwierdzili, że mechanizm diabelskiego młyna od bardzo dawna nie był używany, pokryty jest grubą warstwą rdzy i brudu, a główna oś koła jest tak zniszczona i nie może się kręcić. Na ręczne uruchomienie młyna nie pozwala też jego waga. To kilkadziesiąt ton. Bez prądu byłoby to niemożliwe.

Pozostaje tajemnicą poliszynela, jak ci śmiałkowie tego dokonali?

To nie pierwszy skandal, jaki wywołali polscy turyści w Czarnobylu. Były już nagie sesje fotograficzne. Był też pokaz iluminacji, gdy po podłączeniu agregatu rozbłysły lampy na ulicach opuszczonej Prypeci, co wywołało wśród miejscowych zaskoczenie i niepokój.

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

youtube

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama