Co najmniej 12 ofiar śmiertelnych po zderzeniu polskiego autokaru w Chorwacji

Reklama

śr., 08/10/2022 - 13:43 -- MagdalenaL

Co najmniej 12 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych po tym, jak polski autobus zjechał z drogi w drodze do stolicy Chorwacji, Zagrzebia.

Według doniesień autobus zsunął się z drogi na autostradzie A4 i wylądował w rowie.

Według rzecznika polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wszystkie ofiary to obywatele polscy.

Wcześniej w ciągu dnia polski premier, Mateusz Morawiecki potwierdził informacje o 11 zabitych, a także 34 rannych. Powiedział również, że wysłał na miejsce wypadku Ministra Zdrowia i Wiceministra Spraw Zagranicznych, Adama Niedzielskiego i Marcina Przydacza.

Według Morawieckiego, autobus wiózł pielgrzymów udających się do katolickiego miejsca pielgrzymkowego Medjugorje w południowo-zachodniej Bośni i Hercegowinie.

Później rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina powiedział, że dwunasta osoba zmarła w szpitalu.

„Niestety, musimy potwierdzić, że mamy więcej ofiar śmiertelnych – dwunasta osoba [...] zmarła, ofiara zmarła w szpitalu”, powiedział Jasina polskiej telewizji TVN24.
 


Źródło: Vjeran Zganec Rogulja/PAP  

Polski Wiceminister Spraw Zagranicznych, Marcin Przydacz powiedział na briefingu prasowym wczesnym popołudniem w sobotę, że w autobusie podróżowały 44 osoby, w tym dwóch kierowców.

Chorwacki Minister Zdrowia, Vili Beros powiedział później, że w katastrofie 32 osoby zostały ranne, w tym 19 poważnie. Niektóre osoby są operowane, powiedział też, dodając, że poszkodowani zostali przewiezieni do szpitali w Varazdinie i Cakovcu na północy Chorwacji oraz do trzech szpitali w Zagrzebiu.

Trzynaście osób odniosło lekkie obrażenia, dodał Beros.

Chorwacka telewizja publiczna HRT podała, że kierowca najprawdopodobniej zasnął.

Chorwacki dziennik Jutarnji List opublikował film z przydrożnej kamery, która zarejestrowała przejazd polskiego autokaru na kilka minut przed wypadkiem. Na nagraniu nie widać niczego, co wskazywałoby na późniejszą utratę kontroli nad pojazdem przez kierowcę.

Polski premier Mateusz Morawiecki, prezydent Andrzej Duda, a także premier Chorwacji Andrej Plenković złożyli kondolencje rodzinom ofiar.

Autor: 
The first news /Tłumaczenie: Klaudia Bredlak
Polub Plportal.pl:

Reklama