Międzynarodowa Agencja Energetyczna zaleca jak unikać rosyjskiej energii i oszczędzać pieniądze

Reklama

pon., 04/25/2022 - 21:53 -- MagdalenaL

BRUKSELA, 21 kwietnia (Reuters) — Podnieś temperaturę swojego klimatyzatora, dostosuj ustawienia bojlera, jeździj wolniej samochodem, zamień loty na krótkich dystansach na podróż pociągiem — oto niektóre rady Międzynarodowej Agencji Energetycznej na temat jak konsumenci mogą pomóc ograniczyć zależność od rosyjskiej energii i zmniejszyć swoje rachunki.

Oszczędzanie energii od dawna jest pożądane dla  osiągnięcia celów klimatycznych, lecz miesiące gwałtownie rosnących cen i próby zmniejszenia zależności od rosyjskich paliw kopalnych spowodowane inwazją Moskwy na Ukrainę, podniosły rangę tego problemu na liście działań politycznych.

W przewodniku wydanycm we czwartek we współpracy z Komisją Europejską Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) z siedzibą w Paryżu zarekomendowała Europejczykom, by jeśli to możliwe, pracowali z domu, dzielili się samochodem, unikali jazdy samochodem po dużych miastach w niedzielę, używali rowerów, transportu publicznego lub więcej chodzili pieszo. 

Według Agencji  stosowanie się do tych zaleceń może zredukować roczny rachunek za energię w typowym gospodarstwie domowym na terenie Unii Europejskiej o 450 euro, w zależności od takich czynników jak rodzaj posiadanego domu i samochodu.

Już samo obniżenie temperatury na termostacie o1stopień Celcjusza może zredukować rachunek za ogrzewanie o 70 euro, podczas gdy wolniejsza jazda autostradą średnio o 10 km/h może zaoszczędzić kolejne 60 euro rocznie na paliwie – oświadczyła IEA.

Według Międzynarodowej Agencji Energtycznej (IEA) powszechne zastosowanie tych środków na terenie Unii Europejskiej mogłoby przyczynić się do zaoszczędzenia 220 milionów baryłek ropy rocznie oraz 17 bilionów metrów sześciennych gazu.

27 krajów Unii Europejskiej zobowiązało się do zaprzestania korzystania z rosyjskich paliw do 2027 roku, ale w najbliższej przyszłości pozostają one zależne od Moskwy i importu jej ropy na poziomie 26%, a gazu na poziomie 40%, sprowadzając 155 bilionów metrów sześciennych gazu rocznie.

Gdyby Rosja odcięła dostawy gazu lub gdyby Unia nałożyła na nie sankcje, konieczne byłyby dużo dalej idące środki mające na celu zmniejszenie zużycia paliwa, takie jak zamykanie fabryk i potencjalne racjonowanie energii.

Rządy państw, w tym Austrii i Luksemburga, przyjęły z zadowoleniem pomysły Międzynarodowej Agencji  Energetycznej, jednak luksemburski minister energii Claude Turmes powiedział, że dla zapewnienia ich realizacji konieczne byłyby działania na poziomie Unii Europejskiej np. w sprawie redukcji limitów prędkości.

“To musi być czymś więcej, niż tylko dobrowolnością” dodał niemiecki sekretarz stanu do spraw gospodarki i klimatu Patrick Graichen.

Włochy zapowiedziały we środę, nałożenie ograniczeń dotyczących limitów temperatury klimatyzacji w budynkach publicznych, ale jak dotąd niewiele państw zwróciło się do swoich obywateli z prośbą o mniejsze zużycie energii – nawet w sytuacji, w której w pośpiechu zapełniają magazyny gazem przed kolejną zimą i przygotowują się na możliwe zakłócenia w dostawach rosyjskiej energii.

 

Autor: 
Autor: Kate Abnett, Edytor: David Evans; Autor tłumaczenia: Agnieszka Żółty
Polub Plportal.pl:

Reklama