Co się stanie, gdy superwulkan Yellowstone wybuchnie ponownie?

Reklama

pon., 05/09/2022 - 20:03 -- MagdalenaL

Na cześć uczniów uczestniczących w wycieczkach Departamentu Nauki Columbia Public Schools do Parku Narodowego Grand Teton i Yellowstone przyjrzymy się, co może się stać, gdy dojdzie do erupcji tego gigantycznego wulkanu. Zdarzało się to już wcześniej i zdarzy się ponownie.

Park Narodowy Yellowstone leży na szczycie jednego z punktów aktywności geotermicznej Ziemi. Punkty takie przenoszą roztopione skały i ciepło z głębi ziemi tuż pod jej powierzchnię. Wszystkie gorące źródła, gejzery, parujące błotne kotły i komory parowe w Parku Narodowym Yellowstone są spowodowane ogromną ilością ciepła pod ziemią.

Parujące atrakcje Yellowstone przyciągają miliony turystów, którzy podziwiają spektakularne widoki. Jednak w pewnym momencie Yellowstone wybuchnie. Stało się tak już wcześniej i dojdzie do tego ponownie.

Naukowcy od dawna badają superwulkan w Yellowstone, a zebranie tych badań razem daje nam wyobrażenie o tym, jak będzie wyglądała następna erupcja Yellowstone.

 

Co się stanie?

Kiedy dojdzie do erupcji Yellowstone, nie będzie ona taka jak na Hawajach czy nawet jak Mount Saint Helens. Zbiornik magmy pod Yellowstone jest ogromny, a jego opróżnienie zajmie dni lub tygodnie. Eksplozja będzie tak potężna, że ogromne ilości popiołu zostaną wyrzucone do stratosfery.

Część tego popiołu opadnie, tworząc w promieniu kilkuset kilometrów od Yellowstone warstwy do 3 metrów. Geologom udało się znaleźć warstwę popiołu z ostatniej erupcji w warstwach skalnych na całym wschodnim wybrzeżu.

 

Jakie jest największe niebezpieczeństwo?

Osoby znajdujące się w parku lub w jego pobliżu prawdopodobnie nie będą nawet wiedziały, co się stało, ponieważ na początku erupcji nastąpi ogromna eksplozja. Osoby znajdujące się dalej nie będą musiały się z nią zmagać, ale ich sytuacja może być niewiele lepsza.

Opadający popiół nie jest podobny do miękkiego popiołu z ogniska. Popiół wulkaniczny jest bardzo ostry — jeśli spojrzeć na niego pod mikroskopem, przypomina odłamki szkła. Wdychany popiół rozcina płuca, a także formuje cement w organizmie. Trwale uszkodzi również wszystkie silniki samochodów i samolotów, które będą próbowały pracować w takich warunkach. Zabije to wiele zwierząt i ludzi, którzy będą go wdychać.

Ostry pył wulkaniczny może być najbardziej bezpośrednim problemem, ale jego skutki długoterminowe są jeszcze gorsze. Popiół, który znajdzie się w stratosferze, pozostanie w zawieszeniu przez miesiące, a nawet lata. Popiół ten, wraz z innymi gazami wulkanicznymi, zablokuje większość energii słonecznej. Spowoduje to kilkuletni okres, w którym temperatury będą niższe od normalnych, a rośliny będą miały mniej energii do wzrostu.

W połączeniu z popiołem, brakiem światła słonecznego i niższymi temperaturami znalezienie pożywienia będzie najbardziej niebezpiecznym skutkiem wybuchu superwulkanu. Brak słońca zmniejszy intensywność fotosyntezy, która jest niezbędna roślinom do uzyskania energii. Zwierzęta, które żywią się roślinami, będą głodne, a ich utrata będzie kolejnym powodem, dla którego zmniejszą się nasze źródła pożywienia.

 

Czy życie przetrwa?

Oczywiście, że tak. Jak już wcześniej wspomniano, wulkan Yellowstone wybuchał kilka razy w ciągu ostatnich kilku milionów lat, a na Ziemi nadal istnieje życie. Największą różnicą między tamtym okresem a obecne jest to, że podczas poprzednich erupcji Ziemia nie miała tak dużej populacji ludzi do wyżywienia. To będzie problem. Jednak, mimo iż życie, także ludzkie, przetrwa, będą straty.

 

Czy będzie ostrzeżenie?

O Yellowstone zrobiło się ostatnio głośno, ponieważ Steamboat Geyser, jeden ze słynnych gejzerów w Yellowstone, całkowicie zmienił rytm erupcji. Jednak pogłoski o zbliżającej się dużej erupcji nie miały żadnego naukowego poparcia. Naukowcy monitorują wulkan 24 godziny na dobę, mierząc wszystko — od erupcji gejzerów, przez temperaturę gorących źródeł, po wypiętrzenie terenu.

Nowe badanie wykazało, że zanim dojdzie do katastrofalnej erupcji, ziemia najprawdopodobniej zacznie się wypiętrzać. Nie chodzi tu o kilka centymetrów, ale o kilka lub kilkanaście metrów. Naukowcy uważają również, że będzie to miało miejsce wiele lat przed kolejną erupcją — możliwe, że nawet kilkaset lat przed.

Wniosek z tego taki, że choć następna erupcja Yellowstone na jakiś czas zmieni życie na Ziemi, to będzie ono nadal istniało i najprawdopodobniej będzie bardzo dużo czasu na przygotowanie się. Jest to jedna z zalet ludzkiej inteligencji. Ostatnie erupcje Yellowstone mogły być całkowitym zaskoczeniem dla istniejącego życia na Ziemi, jednak my będziemy mieli czas na przygotowanie się. Nie nastąpi to jednak w najbliższym czasie.

 

Autor: 
Autor: Mike Szydlowski/ Tłumacz: Paula Dąbek
Źródło: 
Polub Plportal.pl:

Reklama