Ponownie więcej ofiar przemocy domowej

Reklama

pon., 06/06/2022 - 23:36 -- MagdalenaL

Niepewność, stres i wściekłość z powodu ciągłego, przymusowego przebywania w jednym miejscu – według doniesień prasowych, w drugim roku pandemii jeszcze więcej osób padło ofiarami przemocy domowej. Większość z nich stanowiły kobiety. W jednym kraju związkowym przypadki przemocy szczególnie się nasiliły.

Również podczas drugiego roku pandemii koronawirusa przemoc domowa w Niemczech przybrała na sile. W 2021 urzędy zarejestrowały 161 000 ofiar przemocy spowodowanej przez obecnego bądź byłego partnera – donosi „Welt am Sonntag” i powołuje się na dane z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i państwowych urzędów kryminalnych. To wzrost o 1,3% w stosunku do 2020 roku.

Eksperci zakładają, że przypadków może być więcej, ponieważ wiele ofiar nie ma na tyle odwagi, aby to zgłosić. Dwie trzecie zarejestrowanych ofiar to kobiety, a sprawcami są głównie byli lub obecni partnerzy. 

 

Rząd chce wybudować więcej schronisk dla kobiet

Minister ds. rodziny Lisa Paus powiedziała gazecie, że rząd chciałby „uregulować dostęp do ochrony i porad na poziomie prawa federalnego, stworzyć jednolite ramy prawne dla pewnego zabezpieczenia finansowego systemu wsparcia i rozszerzyć go w razie potrzeby”.

Oferta pomocy jest zdecydowanie niewystarczająca przy około 350 schroniskach dla kobiet, 100 placówkach pomocy i ponad 600 poradniach. „Dlatego też wraz z pozostałymi krajami związkowymi kontynuujemy rozbudowę schronisk i poradni dla kobiet i udostępnimy 120 milionów euro z funduszy federalnych do 2024 roku” – powiedziała polityk partii Zielonych.

 

W ośmiu Landach liczby znacznie wzrosły

Akty przemocy rozwijały się różnie w zależności od regionu. Liczby te wzrosły w ośmiu z 16 Landów. Według „Welt am Sonntag” Turyngia odnotowała największy, bo aż 24%, wzrost przemocy domowej (3227 ofiar). Za nią uplasowała się Dolna Saksonia (z wynikiem plus 12,9% i 22 405 ofiarami) oraz Brema/Bremerhaven ( plus 9,1% , 3018 ofiar). Natomiast największy spadek odnotowały Saarland (minus 7,1 proc., 2653 ofiary) i Hamburg (minus 6,3 proc., 5058 ofiar). 

 

Autor: 
Tłumaczyła: Zuzanna Michalak
Polub Plportal.pl:

Reklama