Papież Franciszek mówi, że “zastępowanie dzieci” zwierzętami domowymi to oznaka samolubności

Reklama

pt., 01/07/2022 - 16:37 -- MagdalenaL

Słowa te padły podczas audiencji generalnej w Watykanie w Rzymie, na której Papież omawiał rodzicielstwo. 

„Dzisiaj… zauważamy formę pewnego egoizmu” – powiedział zgromadzonym. „Widzimy, że niektórzy ludzie nie chcą mieć dziecka”.

„Czasami mają tylko jedno, ale mają psy i koty, które zastępują im dzieci.

„Może się to ludziom wydawać śmieszne, ale to nasza rzeczywistość”.

Praktykowanie tego „jest zaprzeczeniem ojcostwa i macierzyństwa i umniejsza nam, a także odbiera nam człowieczeństwo” – dodał.

Papież Franciszek powiedział, że osoby, które nie mogą mieć dzieci z powodów biologicznych, powinny rozważyć adopcję, tym samym zachęcając ludzi, aby „nie bali się” podejmowania rodzicielstwa.

Mówił także o „zimie demograficznej”, która prawdopodobnie odnosiła się do krajów o spadającym wskaźniku urodzeń – w których „widzimy, że ludzie nie chcą mieć dzieci, albo chcą mieć tylko jedno”.

To nie pierwszy raz, kiedy papież Franciszek odniósł się do ludzi, którzy wybierają posiadanie zwierząt domowych zamiast dzieci.

W 2014 roku powiedział, że posiadanie zwierząt domowych zamiast dzieci jest „kolejnym zjawiskiem degradacji kulturowej” i że emocjonalne relacje ze zwierzętami są „łatwiejsze” niż „złożone” relacje między rodzicami, a dziećmi.

85-letni papież był w przeszłości sfotografowany, jak głaskał zwierzęta, zaczynając od psów, na panterach kończąc, jednak prawdopodobnie nie posiada własnego zwierzaka.

Jego wizyta w Stanach Zjednoczonych w 2015 roku została uwieczniona przez właścicieli psów, którzy ubierali swoje zwierzaki w psie papieskie stroje z hashtagiem #popedog na Instagramie.

Zapytana wówczas, czy papież zdawał sobie sprawę z tego trendu, rzeczniczka Watykanu powiedziała: „Uważam, że papież ma ważniejsze sprawy do rozwiązania”.

Autor: 
Autor: BBC, Tłumaczenie: Natalia Stawicka
Polub Plportal.pl:

Reklama