Pomnik smoleński Opolu? W sieci zawrzało. "Nie mają na co pieniędzy wydawać?"

Reklama

wt., 01/17/2017 - 13:21 -- koscielniakk

W piątkowy poranek poinformowaliśmy, że urząd wojewódzki ogłosił konkurs na koncepcję wykonania pomnika katastrofy smoleńskiej przed gmachem przy ul. Piastowskiej. Nie trzeba było długo czekać, by w sieci pojawiły się prześmiewcze koncepcje internautów na ten temat. Pozytywnej opinii na temat inicjatywy wojewody Adriana Czubaka trzeba ze świecą szukać.

Jako pierwsi napisaliśmy o tym, że urząd wojewódzki w Opolu ogłosił konkurs na projekt architektoniczno-urbanistyczny "Miejsca Upamiętnienia Ofiar Tragedii Katastrofy Smoleńskiej z dnia 10 kwietnia 2010 roku", które ma powstać na terenie zielonym przed urzędem.

- Wojewoda opolski już w zeszłym roku deklarował, że będzie zabiegał w województwie opolskim o należyte upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku. I słowa dotrzymał - podkreslała Martyna Kolemba, rzecznik prasowy wojewody.

- Konkurs jest odpowiedzią na potrzebę godnego upamiętnienia tej największej w kartach historii powojennej Polski tragedii lotniczej, w której zginęło wiele znamienitych osób. Chodzi o ocalenie od zapomnienia oraz krzewienia tej pamięci wśród przyszłych pokoleń - poinformowała Kolemba.

Sam Adrian Czubak o swoim pomyśle nie chciał rozmawiać.

 

Tupolew na dachu urzędu

Na reakcje internautów nie trzeba było długo czekać. Pierwsze "koncepcje" pojawiły się na profilu "Ośmiornica Wiśniewskiego " na portalu Facebook. Na jednym zdjęciu widać samolot Tu-154M na iglicy wieży piastowskiej, na drugim samolot umieszczono na gmachu urzędu.

W komentarzach pod naszą publikacją internauci nie przebierają w słowach. - Kraj się sypie, ludzie przymierają z głodu! Do roboty, darmozjady a nie przeszłość pomnikować. Już nic nie zmienimy, co się stało, to się stało. Dajcie nam miejsca pracy, byśmy mogli żyć a przeszłość nas nie wykarmi - napisał jeden z internautów na portalu Facebook. - Nie mają na co pieniędzy wydawać? Niech się zajmą ruinami, by stworzyć mieszkania dla potrzebujących, których w mieście nie brak, a jak chce pomnik, to ze swojej pensji i niech go wtedy czci wedle swojej wizji - stwierdza Ela.

- Wojewoda nie jest poważany w Opolu, to myśli, ze postawi pomnik i z wdzięczności prezes albo Jaki załatwi mu fuchę w Warszawie. Pieniądze ma od oskubanych gmin - pisze kolejny internauta.

- Na wieży piastowskiej byłoby lepiej, Piast Kaczodziej za sterami tupolewa, ostrzeliwany przez celebrytów platfusowych z amfiteatru. Ten cyrk zdaje się nie mieć końca - pisze Maciej.

 

"Bądźmy na czele dobrej zmiany. Postawmy pomnik Jarosława K."

- Proponuje pełnowymiarowego tupolewa jako pomnik i od razu przerobić na plac zabaw, będą zadowoleni zwolennicy i przeciwnicy. Już widzę radość mojego syna na wiadomość ze w tupolewie smoleńskim się pobawi w symulatorze katastrofy smoleńskiej. Będziemy rozdawać flagi, paczki i maskotki Opola oczywiście z budżetu wojewody bo to jego grunt - snuje wizje Mariusz.

- Pomnik upamiętniający bylejakość, głupotę i nieodpowiedzialność - napisał na forum "Wyborczej" użytkownik mopus11.

- Ja proponuje pójść dalej. Bądźmy na czele tego pochodu dobrej zmiany! Wybudujmy pierwszy w Polsce pomnik wielkiego posła, wizjonera, słońca narodu: Jarosława K.! - dodał "cezner".

Internauci zwracają także uwagę, że pieniądze dla autora koncepcji architektoniczno-urbanistycznej można spożytkować w inny sposób, np. przekazać schronisku dla zwierząt. - Pomnik nie uratuje życia, a ocieplone boksy dla zwierząt jakoś je ochronią przed mrozami i chłodem - napisała jedna z internautek.

W komentarzach pozytywnych na temat pomysłu wojewody, których jednak trzeba długo szukać, dominuje ta sama retoryka, co wypowiedź rzecznik wojewody.

- Bardzo dobrze, że Opole też upamiętni tą narodową tragedię. Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach polskich Sił Powietrznych. Zginęło w niej więcej polskich generałów, niż podczas całej II Wojny Światowej. Warto o tym pamiętać zanim otworzy się lemingowy dziób... - napisał użytkownik wrocpol na forum "Wyborczej".

Anna Pawlak

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama