Dworzec Centralny w Warszawie polskim zabytkiem

Reklama

czw., 08/01/2019 - 21:46 -- Anonim (niezweryfikowany)

W połowie lat 70. XX wieku do użytku oddano Dworzec Centralny w Warszawie. W tym roku, decyzją mazowieckiego konserwatora zabytków prof. Jakuba Lewickiego, budynek ten został wpisany do rejestru zabytków. 25 lipca odbyła się konferencja prasowa, podczas której głos zabrali wiceminister kultury i generalny konserwator zabytków Magdalena Gawin, wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel oraz prezes PKP Krzysztof Mamiński.

- Chronimy miejsca ważne dla polskiej kultury i tożsamości. Zachowujemy dla kolejnych pokoleń obiekt, z którym emocjonalnie związani są nie tylko mieszkańcy Warszawy. Dziękuję Mazowieckiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków za przeprowadzenie tego wpisu. Ochrona Dworca Centralnego to również wyraz dbałości o dorobek powojennego pokolenia architektów. Należy chronić najlepsze obiekty polskiego powojennego modernizmu, gdyż w ten sposób popularyzujemy dzieła tego stylu i zwiększamy świadomość potrzeby ich ochrony - mówiła podczas konferencji wiceminister Gawin. Dworzec Centralny w Warszawie ikoną lat 70. XX wieku W chwili oddania, Dworzec Centralny był jedną z najnowocześniejszych inwestycji w Europie. Budynek znany z „Czterdziestolatka” czy „07 zgłoś się” to sztandarowa budowla swoich czasów. Początkowo nie był tylko kojarzony z koleją, ale również było to miejsce, gdzie odbywały się rewie, pokazy, zabawy. Warszawiacy, którzy również włączyli się w budowę dworca, mogli podziwiać niespotykane wcześniej rozwiązania technologiczne, takie jak ruchome schody czy otwierane automatycznie drzwi. Dworzec Centralny zdobył tytuł Mister Warszawy 1975 roku za swą nieszablonową koncepcję, a z czasem stał się ikoną Warszawy.

- Kiedy w grudniu 1975 roku oddawano do użytku Dworzec Centralny był on synonimem nowoczesności obiektów dworcowych w polskim kolejnictwie - wspomniał podczas konferencji prezes PKP Krzysztof Mamiński Remonty dworca Generalny remont Dworca Centralnego odbył się w 2010 roku, kiedy to wykonano gruntowe czyszczenie elewacji i wnętrz, elementów dachu, odświeżono wystrój i wymieniono instalacje techniczne. Uporządkowaniu został poddany cały teren, także poza samym budynkiem. Podróżni otrzymali nowy system informacji, lepsze, nowoczesne oświetlenie, biletomaty, a także zainwestowano w ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Kolejne remonty miały miejsce w latach 2013-2016, kiedy to przebudowie poddano systemy ogrzewania. Dworzec Centralny zabytkiem W celu wyróżnienia tego miejsca, w bieżącym roku, na wniosek Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki, minister kultury prof. Piotr Gliński nadał dworcowi imię wybitnego polskiego kompozytora - Stanisława Moniuszki. Kolejnym krokiem był wpis Dworca Centralnego w Warszawie na listę polskich zabytków. „Bardzo bym chciał, aby dworzec się modernizował, ale i zachowywał wartości zabytkowe” - argumentował decyzję wojewódzki mazowiecki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki.

Autor: 
Aleksandra Gadocha
Źródło: 

mkidn / pap

Polub Plportal.pl:

Reklama