„To jest sprzeczne z wiarą katolicką”: joga grzechu warta?

Reklama

śr., 12/18/2019 - 15:03 -- Anonim (niezweryfikowany)

Niepozorna joga stała się kością niezgody w budżecie Białej Podlaskiej. Zdaniem jednego z radnych joga jest sprzeczna z wiarą katolicką i jest grzechem. Co tak oburzyło radnego?

W przyszłorocznych planach budżetowych w wydatkach na kulturę i promocję artystycznej formy ruchu znalazł się punkt „Niedzielne poranki z jogą”. Patronat nad inicjatywą ma objąć prezydent Białej Podlaskiej. W spisie pojawił się także Dzień Papieski oraz Narodowe Czytanie – przekazuje dziennikwschodni.pl. Dodano, że na przedsięwzięcia zaplanowano budżet w wysokości ok. 172 tys. zł.

Radnego Zjednoczonej Prawicy Sławomira Potockiego zainteresował jeden punkt – joga. Radny starał się uzyskać informacje na Komisji Edukacji i Spraw Społecznych z czyjej inicjatywy i na jakiej podstawie zajęcia z jogi zostały umieszczone na liście. Jak czytamy na portalu, nie otrzymał odpowiedzi.

Stwierdził natomiast, że joga jest grzechem i jest sprzeczna z wiarą katolicką.

Ja jako katolik nie mogę głosować za jogą, to jest sprzeczne z wiarą katolicką. Są różne inicjatywy zgłaszane do miasta, do których prezydent się nie przychyla, a to akurat popiera. Widziałem prezydenta w kościele, jest więc katolikiem. Może nie wie, że joga to grzech – powiedział Potocki, którego słowa cytuje dziennik.

Jednak jak się okazuje radny niepotrzebnie wykazuje zaniepokojenie o miejski budżet. Urzędnicy wyjaśnili, że zajęcie z jogi są prowadzone bezpłatnie przez pasjonatów tej formy ruchu.

„To inicjatywa społeczna, wyraz zapotrzebowania na takie zajęcia mieszkańców Białej Podlaskiej, o czym świadczyło bardzo duże zainteresowanie w pięknym plenerze parku Radziwiłłowskiego całych rodzin – poinformowała dziennik Gabriela Kuc–Stefaniuk, rzecznik magistratu.

Głos w sprawie zabrał prezydent miast z ramienia PO Michał Litwiniuk. Jak wyjaśnił zajęcia z jogi już się odbywały. Polityk nie rozumie powiązania zajęć ruchowych z kwestia wiary. Jak tłumaczy kwestie religijności są prywatną sprawą każdego człowieka.

Jeśli chodzi o aspekt ideologiczny, to uzurpowanie sobie prawa do oceniania poziomu religijności to przekroczenie pewnej granicy – podkreślił Litwiniuk, dodając że zajęcia są dobrowolne, jeżeli ktoś nie ma ochoty brać w nich udziału, to po prostu nie bierze. Prezydent stwierdził też, że nie potrafi ocenić czy joga rzeczywiście jest grzechem. 

Swoimi wątpliwościami radni Zjednoczonej Prawicy podzielili się podczas obrad Komisji Edukacji i Spraw Społecznych. Nie wszyscy byli w stanie zrozumieć intencje polityków. Radny z Koalicji Obywatelskiej Mariusz Michalczuk powiedział, że podczas obrad zajmowano się budżetem, dlatego jego zdaniem mieszanie do tego ideologii czy jogi jest nie na miejscu. Od siebie radny dodał, że joga to przecież zestaw ćwiczeń i nie widzi w nim nic złego, a wręcz przeciwnie  - jest to promocja zdrowego i aktywnego trybu życia.

W materiale przytoczono także opinię instruktorek, które prowadziły „grzeszne zajęcia” z jogi. Według nich to nieporozumienie świadczące po prostu o braku wiedzy. Instruktorka podkreśliła także, że nie należy jogi łączyć z żadną religią, tym bardziej, że joga religia też nie jest. Czym w takim razie jest joga? „Jest to sposób życia. To nauka, dzięki której praktykujący jogę rozwijają się fizycznie, moralnie, psychicznie oraz duchowo, nikogo przy tym nie krzywdząc. Praktyka jogi to wspaniałe narzędzie by nie zagubić siebie i miłości do otaczającego świata, do wszystkich istot. Nie ma tu miejsca na grzech” – wyjaśniła instruktorka.

O zdanie na ten temat poproszono także duchownego. Dominikanin wyjaśnił, że należy jogę podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy dotyczy „bezpiecznej” sfery, czyli zestawu ćwiczeń gimnastycznych, które są nieszkodliwe i jak najbardziej dozwolone. Z kolei joga rozumiana jako światopogląd, gdzie mówi się o reinkarnacji i naukach duchowych „jest nie do przyjęcia dla chrześcijanina”.

Autor: 
------------
Źródło: 

Sputniknews

Polub Plportal.pl:

Reklama