Via Carpatia w budowie

Reklama

czw., 08/22/2019 - 13:55 -- Anonim (niezweryfikowany)

W Modliborzycach (woj. lubelskie) oficjalnie rozpoczęto budowę 18-km odcinka drogi ekspresowej S19 między Kraśnikiem a Janowem Lubelskim. Budowa całej drogi S19 – z północy na południe Polski wzdłuż wschodniej granicy jest priorytetem rządu - poinformowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Kiedy planowane jest otwarcie odcinka?

Odcinek między Kraśnikiem a Janowem Lubelskim (S19) to inwestycja o koszcie 390 milionów złotych. Za jego budowę odpowiada konsorcjum firm Strabag i Strabag Infrastruktura Południe. Według aktualnych informacji, otwarcie planowane jest wiosną 2021 roku.

Ten 18-kilometrowy odcinek to część projektu, na który środki przeznaczyła Unia Europejska. Docelowo ma to być trasa 33 km między Kraśnikiem a Lasami Janowskimi, co będzie stanowiło część całej Via Carpatii.

Trasa S19 będzie łączyła Lublin i Rzeszów. Jej długość wyniesie 130 km.

 

Via Carpatia ma być sukcesem inwestycyjnym rządu

Cała idea budowy Via Carpatii powstała w 2006 roku pod patronatem ówczesnego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Podpisano wtedy Deklarację Łańcucką z Litwą, Słowacją i Węgrami.

- Część budowanych obecnie odcinków współfinansowana jest z obecnej puli funduszy unijnych dla Polski. Dzięki staraniom resortu inwestycji i rozwoju oraz polskiego rządu nowo powstające odcinki S19 mają szanse zostać wsparte ze środków europejskich w przyszłej perspektywie unijnej - powiedział sekretarz stanu w MIiR Artur Soboń.

- Przełomowym momentem było ujęcie szlaku Via Carpatii w projekcie rozporządzenia ustanawiającego Instrument "Łącząc Europę" (CEF) na lata 2021-2027, które określa przebieg najważniejszych korytarzy transportowych w UE. Choć negocjacje wciąż trwają, to już teraz możemy powiedzie

, że ogromnie zwiększa to nasze szanse na pieniądze unijne na poszczególne elementy inwestycji– podkreślił wiceminister Soboń. Pracujemy jednak dalej aby cały szlak otrzymał status bazowej sieci TEN-T w ramach rozpoczętego procesu rewizji sieci TEN-T - dodał Soboń.

Via Carpatia ma powstać w całości do 2025 roku. Będzie liczyła 680 km i przebiegnie przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Ma to być droga ekspresowa, w standardzie dwujezdniowym.

Via Carpatia to trasa biegnąca na osi północ-południe między Morzem Bałtyckim, Morzem Egejskim i Morzem Czarnym, wpisująca się w proces zwiększania spójności gospodarczej i terytorialnej Unii Europejskiej oraz przyczyniająca się do rozwoju społeczno-gospodarczego regionu Centralnej i Wschodniej Europy.

Autor: 
AG
Źródło: 

PAP

Polub Plportal.pl:

Reklama