Ciechocinek: Plantacja czy samosiejka. Proces o gigantyczne pole konopii

Reklama

sob., 08/31/2019 - 14:43 -- Anonim (niezweryfikowany)

Jeśli śledczym z Aleksandrowa Kujawskiego uda się udowodnić, że 15 tys. krzewów konopi, które rosły w Ciechocinku, było profesjonalną plantacją, być może będzie można mówić o największej tego typu uprawie w Polsce. Jeśli się nie uda, to będzie znaczyło, że zrobili wielką aferę o zwykłą samosiejkę.

  • Miejscowi twierdzą, że konopie rosną w okolicach od lat i często był z nimi problem
  • Na polu, na którym rosło ich najwięcej, można było odnieść wrażenie, że niektóre zasiano w rządkach
  • Przez dwa dni musiało je wyrywać kilkudziesięciu strażaków i policjantów

Do spotkania z 39-letnim Marcinem namawiali mnie jego koledzy, którym zależy, by wyciągnąć go z kłopotów, które w ciągu kilku tygodni wyrosły mu na polu. Rozmawiamy właśnie tam, gdzie 4 lipca przyjechało kilka radiowozów i gdzie zaczął się jego koszmar, który może kosztować go kilka lat odsiadki.

Jest przybity. W ogóle się nie uśmiecha. Mówi, że przez ostatnie dwa miesiące schudł blisko 20 kg. Martwi się, co po tym wszystkim zrobią jego kontrahenci. Najwięcej nerwów przysparza mu jednak myśl o 6 września. Na ten dzień zaplanowana jest kolejna rozprawa aresztowa. Jeśli pójdzie nie po jego myśli, to najbliższe trzy miesiące spędzi za kratami, a prokuratura będzie mogła jeszcze wnioskować o przedłużenie tego okresu. W areszcie będzie mu znacznie trudniej przygotować się do najtrudniejszego procesu w jego życiu.

Lepiej niż rasowi gangsterzy

Policjanci z Aleksandrowa dopiero 8 lipca rozesłali do mediów komunikat o swojej akcji sprzed czterech dni. Wtedy zajęli około 15 tys. krzewów konopi w Słońsku Górnym, położonej niedaleko Wisły części Ciechocinka. W kilku redakcjach wywołało to konsternację, bo Ciechocinek to miasto kojarzące się głównie z wypoczynkiem emerytów i ceniących spokój kuracjuszy. Są tam dla nich dziesiątki atrakcji, ale żadna z nich nie wiąże się z paleniem marihuany.

Mundurowi napisali: "Plantacja funkcjonowała na obszarze 4 ha. Funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 15 tysięcy krzewów konopi w różnej fazie wzrostu. Zabezpieczone krzaki miały od 30 cm do 1,5 metra wysokości. Z takiej ilości zabezpieczonych krzewów można uzyskać około 330 kg marihuany o wartości 5,5 mln zł. Do tej sprawy policjanci zatrzymali dwóch mieszkańców naszego powiatu. 32 i 39-latek usłyszeli zarzuty zorganizowania nielegalnej plantacji".

Na zdjęciach wysłanych dziennikarzom widać morze konopi. Kilkudziesięciu policjantów i strażaków musiało wyrywać krzewy przez dwa dni. I tak nie zdołali wyplenić wszystkiego.

Same liczby też robią wrażenie. Dla porównania słynny gdyński gang Braciaków, który wpadł kilka miesięcy temu w Hiszpanii, miał plantację liczącą 2,5 tys. krzaków. A chodzi przecież o profesjonalnych przestępców, którzy znali się na rzeczy. Jak to się więc stało, że nikomu nieznany rolnik, który pod żadnymi względami nie przypomina gangstera, ma na swoim polu aż 15 tys. krzewów?

 

Bruzdy i brona talerzowa

- Dostałem telefon od żony, że przyjechała policja i przeprowadza jakieś czynności - Marcin wspomina 4 lipca. - Poprosiłem pracownika, który zajmuje się tymi uprawami, żeby przyjechał na miejsce. Sam też wsiadłem w samochód i się tam udałem. Tam komendant powiatowej komendy usiłował mi wmówić, że zastosowano precyzyjne urządzenie do siewu.

- Czyli rośliny powinny rosnąć w rządkach. Czy tak rzeczywiście było? - pytam.

- W niektórych miejscach można było odnieść takie złudne wrażenie. Ale to dlatego, że przez pole przejechała brona talerzowa, która tworzy bruzdy. Tam bardziej podsiąka woda i może to wyglądać tak, że tam coś zostało zasiane, a w rzeczywistości rośliny tam mają łatwiej. Rządków jednak nie było.

Rolnik uprawia w okolicach łącznie około 300 ha, z tego w samym Ciechocinku blisko 100 ha. Niedaleko Wisły rośnie jego kukurydza. Jak przekonuje, tam konopie się nie wdarły, bo kukurydziane pole spryskiwał środkiem chwastobójczym. Na jego obrzeżach, przy miedzach, konopie jednak rosną, jakby miały ochotę dostać się między dojrzewające kolby, ale nie mogły.

- To pole, na którym stoimy, jest inne - rozgląda się dookoła, gdy rozmawiamy obok metrowego krzaku konopi na niespełna siedmiohektarowej działce. - Był dobry program unijny na zazielenienie, więc tu posiałem łubin. Tyle że nie mogłem tu pryskać środkami chwastobójczymi. I tu tych konopi wyrosło od groma. Na swoje tereny do Ciechocinka przyjeżdżałem średnio dwa razy w tygodniu, ale to pole mnie za bardzo nie interesowało, bo tu rósł tylko łubin. Wszystko inne traktowałem jako chwasty.

- Nie niepokoił się pan, że coś złego może tu wyrosnąć?

- W ogóle nie zwracało to mojej uwagi.

- Uprawia pan łubin pierwszy rok?

- Nie, drugi. W zeszłym roku rósł na innych moich polach. Po tym zdarzeniu objechałem te pola i doszedłem do wniosku, że na nich konopie nie występują.

 

Kłopotliwe sąsiedztwo Wisły

Rolnik, żeby zyskać na wiarygodności, zamówił prywatne badanie wariografem, który wykonał biegły sądowy. Jak przekonuje, przeszedł je pozytywnie, podobnie jak jego pracownik. Natomiast z zamówionych przez niego prywatnych, wykonanych dla siebie ekspertyz wynika, że konopie to samosiejki i wyrosły bez pomocy ludzi.

"W ocenie biegłego, po całościowych oględzinach pola i jego otoczenia, (...) rosną tam konopie dzikie, a ich obecność na tym terenie jest zjawiskiem naturalnym. Gatunek ten występuje tam i będzie zawsze obecny jako składnik flory polskiej. Należy dodać, że rośliny te rosną spontanicznie i powszechnie w bliskim sąsiedztwie rzek czy innych cieków wodnych" - stwierdził biegły botanik Andrzej Dziamski.

Zdaniem eksperta konopie najprawdopodobniej występowały tam już wcześniej, a brak zimowej orki i użycie brony talerzowej przyczyniły się do jej ekspansji. Zaznaczył też, że znaleziono tam konopie dzikie, a nie indyjskie, które miałyby znacznie więcej THC, czyli głównej substancji psychoaktywnej, która odpowiada za odurzenie.

 

Sąd nie był przekonany

5 lipca wieczorem Sąd Rejonowy w Aleksandrowie Kujawskim zdecydował, że Marcin nie trafi do tymczasowego aresztu. W wyjściu na wolność pomógł mu adwokat. Prokuratura odwołała się od tej decyzji, ale Sąd Okręgowy we Włocławku cofnął sprawę aresztową do ponownego rozpatrzenia w Aleksandrowie.

- Pierwszy raz spotkaliśmy się, aby sąd wydał taką decyzję przy środkach zapobiegawczych – nie ukrywa Mariusz Ciechanowski, Prokurator Rejonowy w Aleksandrowie Kujawskim.

Zwraca też uwagę, że być może mamy do czynienia z największą plantacją konopi na terenie Polski. Co więcej, znalazła się na odkrytym polu, a nie w budynkach, jak to ma przeważnie miejsce w przypadku tego typu procederu.

Natomiast Sławomir Korzeniewski, zastępca szefa aleksandrowskiej prokuratury, który jest jednocześnie referentem tej sprawy, podkreśla, że śledczy dysponują opinią biegłego botanika. Nie chce jeszcze deklarować, ile mniej więcej może potrwać postępowanie.

Pracownik Marcina, który miał zajmować się feralnym terenem, dostał zakaz opuszczania kraju i policyjny dozór.

 

"Ponoć sprowadzili to tutaj Olędrzy"

- Policjanci mieli tu bardzo dużo możliwości operacyjnych. To świetny teren, żeby złapać kogoś np. podczas zbiorów albo doglądania roślin. A tu nic. Po prostu Marcin i jeden pracownik dostali zarzuty i dalej nie ma nic; żadnej siatki dostaw, dilerów, odbiorców - zwraca uwagę kolega rolnika, gdy rozmawiamy w Ciechocinku.

Na kilku polach w pobliżu konopie rzeczywiście rosną, choć nie aż w takich skupiskach, jakie widać na zdjęciach z policyjnej akcji z 4 lipca. Głównie na obrzeżach, czyli tam, gdzie prawdopodobnie nie używano już środków chwastobójczych.

Marcin i jego koledzy przekonują mnie, że w okolicy są ludzie, którzy mogą potwierdzić wersję o tym, że konopie są na tych terenach czymś normalnym i że występują tam od lat.

- Ja mieszkam tu całe życie i to zawsze tu było, nawet dużo większe – twierdzi wiekowy miejscowy kowal, który mieszka niedaleko. - U mnie rosło, u sąsiadów rosło, wszędzie rosło. Jakieś 20 lat temu była nawet afera, że urząd miasta musiał przyjeżdżać i to wszystko wyciąć. Ponoć sprowadzili to tutaj Olędrzy (osadnicy z Zachodniej Europy - przyp. red.). Znałem ludzi, którzy z nimi o tym rozmawiali. Olędrzy podobno to nawet suszyli i palili.

- Palili w piecach, czy jak papierosy? - dopytuję.

- No chyba jak papierosy. Ale ja tam nie wiem.

- Ale tam na polu dużo tego było. Możliwe, że wyrosło samo?

- To na pewno samosiejka. To nie miało nawet 0,2 proc. THC, czyli to żaden narkotyk.

- A skąd pan się tak zna na THC? - dziwię się, ale nie dostaję odpowiedzi.

Konopie przy polu kukurydzy

Mężczyzna, który ma dom obok, również twierdzi, że konopie same rozsiewały się po okolicy: - Ja pamiętam, jak chyba z trzy lata temu urząd miasta musiał załatwiać, żeby się tego pozbyć.

Pokazać, że człowiek umie podrabiać naturę

Śledczy mają przed sobą trudne zadanie, bo żeby ogłosić sukces, będą musieli udowodnić, że Marcin lub jego pracownicy wiedzieli o konopiach i mieli związek z ich uprawą. Gdyby wszystko odbywało się standardowo – pod dachem, w doniczkach, z systemem nawadniania i naświetlenia – wszystko byłoby dużo prostsze. Biorą też jednak pod uwagę, że może na tym miało wszystko polegać: żeby w razie czego zrzucić wszystko na naturę. Przed sądem będą chcieli zatem pokazać, że natura nie potrafi robić pewnych rzeczy, a człowiek potrafi.

- Dopuszcza pan do siebie myśl, że ktoś mógł to wszystko posiać bez pańskiej zgody? - pytam Marcina.

- Na początku tak było. Natomiast po opinii biegłych myślę, że to zostało wykluczone. 

Autor: 
Mikołaj Podolski
Źródło: 

Onet

Polub Plportal.pl:

Reklama