Kolejna fabryka LG Chem Energy pod Wrocławiem

Reklama

czw., 08/15/2019 - 20:52 -- Anonim (niezweryfikowany)

Na Dolnym Śląsku pod Wrocławiem powstanie nowa fabryka LG Chem Energy za 325 mln euro. W styczniu Komisja Europejska poinformowała, że nie ma zastrzeżeń co do pomocy publicznej w wysokości 36 mln euro udzielonej przez polski rząd. Budowa miała się rozpocząć w czerwcu 2019 roku. Budowa ma zakończyć się w roku 2020.

Ma powstać nowy zakład LG Chem Energy w Kobierzycach pod Wrocławiem. Będzie toi największa fabryka baterii do samochodów elektrycznych na świecie. Rynek samoichodów elektrycznych w 2017 był wart 118,8 mld dolarów, prognozuje się, że w 2025 będzie wart 567,3 mld dolarów. Wzrost roczny to 22,3%. Koreańczycy mają zainwestować 325 mld euro i stworzyć 700 miejsc pracy. Inwestycja to budowa nowego zakładu produkującego baterie do samochodów elektrycznych do 80 tys. pojazdów rocznie w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Obecnie produkcja to 30 tys sztuk miesięcznie.

Projekt jest zgodny z inicjatywą Komisji Europejskiej European Battery Alliance, mającej na celu budowę przemysłu produkującego baterie dla samochodów elektrycznych i stacjonarnych magazynów energii. Na ten cel KE przeznacza 2,2 mld euro. Jest to cel strategiczny dla KE. Projekt został również wsparty prze rząd polski, pomoc na cały projekt LG Chem to 242,6 mln zł. Plany zwiększenia możliwości produkcyjnych są efektem kontraktu na dostawę ogniw podpisanego z niemieckim Volkswagenem. Obecnie zakład produkuje w ciągu miesiąca baterie do 30 tys. samochodów, trwa rozbudowa hal która ma pomieścić następne linie produkcyjne. Odbiorcami są Daimler. Porsche, Volvo, Audi, Renault i Jaguar. LG Chem chcę zwiększyć moce produkcyjne, w roku 2021 planuje produkować baterie dla 1 mln aut rocznie.

Fabryka zajmuje obecnie około 40 hektarów. Zatrudnienie w roku 2021 szacuje się na 6 tys. roku. W tej chwili pewne są inwestycje 8 kooperantów, za 700 mln zł, tworząc w ten sposób 1500 miejsc pracy. Docelowo planuje się zatrudnienie 5 tys. osób. LG Chem chcę stworzyć ośrodek badawczo-rozwojowy.

Projekt obecnie stoi pod znakiem zapytania. Przedstawiciel LG Chem chcę potwierdzeni, że w budżecie Programu Wsparcia Inwestycji o Istotnym znaczeniu dla Gospodarki jest wystarczająco pieniędzy. Chcą by działka zastała sprzedana za symboliczne 1 euro i zwolnienia z opłaty odrolnieniowej. Bez tych decyzji firm wybuduje fabrykę gdzie indziej.

 

Autor: 
Dorota Smoleńska
Polub Plportal.pl:

Reklama