Cukierki Skittles są toksyczne, pozew w USA

Reklama

sob., 07/23/2022 - 10:04 -- MagdalenaL

15 lipca (Reuters) – Firma Mars Inc została pozwana przez jednego z konsumentów, który twierdzi, że cukierki Skittle nie nadają się do spożycia z powodu zawartej w nich znanej toksyny, którą firma zobowiązała się usunąć sześć lat temu.

 

W proponowanym pozwie  zbiorowym złożonym we czwartek w sądzie federalnym Kalifornii w miejscowości Oakland, Jenile Thames oskarżył firmę Mars o narażanie  nieświadomych konsumentów cukierków Skittles poprzez stosowanie „podwyższonego poziomu” dwutlenku tytanu, TiO2, jako dodatku do wyrobu.

Pozew stwierdza również, iż dwutlenek tytanu zostanie zakazany w przyszłym miesiącu na terenie Unii Europejskiej, po uznaniu go przez Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności za niebezpieczny z powodu „genotoksyczności” czy też możliwości zmian w DNA.

„Rozważny konsument oczekiwałby, że Skittles mogą zostać bezpiecznie zakupione i skonsumowane skoro są wprowadzane do obrotu i sprzedawane”, stwierdzono w pozwie. „Tymczasem produkt jest niebezpieczny”.

Pozew zawiera żądanie nieokreślonego odszkodowania  za oszustwo i pogwałcenie kalifornijskiego prawa ochrony konsumentów.

Mars nie udzielił  w piątek natychmiastowej odpowiedzi na prośbę o komentarz.

Prywatne przedsiębiorstwo The McLean z siedzibą w Wirginii zobowiązało się w lutym 2016 r. do usunięcia sztucznych barwników ze swoich produktów żywnościowych w ciągu kolejnych pięciu lat.

Jak podaje Centrum Bezpieczeństwa Żywności, organizacja non profit cytująca  email od firmy Mars, w październiku 2016 przedsiębiorstwo potwierdziło, że dwutlenek tytanu znajduje się wśród usuniętych barwników.

Według pozwu dwutlenek tytanu jest stosowany w farbach, klejach, materiałach plastikowych i pokryciach dachowych i może powodować uszkodzenia DNA, mózgu i organów wewnętrznych,  jak również zmiany w wątrobie i nerkach.

Thames pochodzący z San Leandro w Kalifornii powiedział, iż zakupił Skittles w lokalnym sklepie QuikStop w kwietniu, a nie uczyniłby tego znając ich skład.

Thames oświadczył, iż sprawdzenie etykiety nie byłoby pomocne, ponieważ składniki  na jasno-czerwonym opakowaniu Skittelsów są trudne do odczytania.

Sprawa Thames przeciwko Firmie Mars, sąd okręgowy USA, Północny Okręg Kalifornii, Numer 22-04145.

Autor: 
Autor tłumaczenia: Agnieszka Żółty / Autor: Jonathan Stempel
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama