Zoom wkłada miliardy na kontynuowanie pracy w domu w umowie z Five9

Reklama

śr., 07/21/2021 - 13:47 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia: BBC

Firma Zoom, zajmująca się wideokonferencjami, zawarła wielomiliardową umowę kupna operatora call center zapisywanego w chmurze, aby postawić na przyszłość pracy hybrydowej.

Firma ogłosiła przejęcie Five9 za 14,7 mld USD (10,7 mld GBP) w zamieszczonym poście na blogu w niedzielę. Szef Zoomu, Eric Yuan, powiedział, że ta umowa pozwoli klientom na nowo wykreować sobie sposób, w jaki mogą prowadzić interesy. Jest to największe przejęcie firmy, które ma miejsce, mimo że pracownicy zaczynają wracać do biura. Inwestorzy wypatrywali podpowiedzi, w jaki sposób firma poradzi sobie, gdy ograniczenia dotyczące dystansu społecznego zostaną zniesione, a więcej osób zostanie zaszczepionych. Pandemia, która spowodowała natychmiastowe przejście na pracę zdalną w wielu firmach na całym świecie, praktycznie z dnia na dzień zmieniła Zoom w powszechnie znaną markę.

Zoom powiedział, że nie spodziewa się kontynuacji wzrostu tego rodzaju pracy w takim samym tempie, jak w zeszłym roku, ale jak dotąd biznes pozostaje silny. Firma spodziewa się, że w tym roku sprzedaż wzrośnie o ponad 40%, osiągając ponad 3,7 miliarda dolarów (2,66 miliarda funtów). W ciągu ostatnich trzech miesięcy 2020 r. sprzedaż wzrosła o 370% w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r., osiągając 882,5 mln USD - takie dane zostały podane w marcu. Firma, która oprócz posiadania bardziej ograniczonego, ale bezpłatnego korzystania dostępnego dla ogółu społeczeństwa pobiera od firm opłaty za oprogramowanie do zdalnych spotkań, twierdzi również, że przejęcie Five9 oznacza zmianę strategii. Obecnie priorytetowo traktuje swój produkt do połączeń zapisywanych w chmurze Zoom Phone oraz produkt do obsługi konferencji Zoom Rooms. To przejęcie… daje nam szansę na przyspieszenie rozwoju Zoomu i odgrywania jeszcze większej roli w napędzaniu cyfrowej przyszłości, zbliżając firmy i ich klientów do siebie – powiedział jej założyciel Eric Yuan.

Oprogramowanie centrum obsługi telefonicznej Five9 jest używane przez ponad 2000 klientów, takich jak Under Armour, Lululemon i Olympus, a transakcja ma zostać sfinalizowana w pierwszej połowie 2022 roku po zatwierdzeniu przez zarządy obu firm. To droga transakcja, której pojawienie się da szansę na rozbudowę oferty Zoom Phone – powiedział Neil Campling, analityk z Mirabaud Securities. Dodał jednak: Płacenie tak wysokiej ceny za niezróżnicowaną ofertę ma posmak prób przejścia na sąsiednie rynki, gdy pojawia się zmęczenie Zoomem.

Pojawił się znak zapytania co do przyszłości pracy hybrydowej, chociaż inne firmy technologiczne, takie jak Google i Microsoft, zainwestowały w swoją ofertę wideokonferencji podczas pandemii.

Chociaż inne firmy, takie jak globalny dostawca przestrzeni do pracy IWG, stwierdził, że oczekują, że praca wykonywana z domu przez pewien czas stanie się dla wszystkich czymś normalnym – zwłaszcza, że firmy będą dążyć do oszczędzania pieniędzy oraz do bycia bardziej przyjaznym dla środowiska, wykorzystując mniej powierzchni biurowej.

Autor: 
BBC tłum. Natalia Stawicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama