Zmagania Niemców z następstwami powodzi [ZDJĘCIA]

Reklama

śr., 07/21/2021 - 19:34 -- MagdalenaL

Kanclerz Niemiec Angela Merkel odwiedziła zniszczone miasto Bad Münstereifel i obiecała pomoc rządową. Ostatnie powodzie zostały określone jako najgorsze na tamtym obszarze od 700 lat.

Obecnie jedyną pociechą jest solidarność, powiedziała mieszkańcom, których znaczna część pozostała bez dachu nad głową. Darowizny oraz wszelka pomoc napływały z innych części Niemiec. Naprawa zniszczonej przez powódź infrastruktury: wodociągów, linii telefonicznych i masztów, dróg, linii kolejowych i mostów zajmie wiele miesięcy. Kanclerz Merkel będąca u władzy od 2005 roku, nie będzie startowała we wrześniowych wyborach.

W powodzi 15 lipca zginęło w Niemczech około 160 osób. Ta tragedia ukazała, jak duże są niedociągnięcia w systemie ostrzegania przed burzami.

Nie mamy wody, prądu, gazu, powiedziała mieszkanka Bad Neuenahr - Ursula Schuch. Nie można spłukać wody w toalecie ani wziąć prysznica. Nic nie działa. Mam prawie 80 lat i nigdy wcześniej czegoś takiego nie przeżyłam.

W Belgii wtorek stał się dniem żałoby po ofiarach powodzi, w której zginęło przynajmniej 31 osób. Król Filip wraz z królową Matyldą oddali hołd ofiarom w remizie strażackiej w zalanym mieście Verviers. Podczas minuty ciszy w całym kraju zabrzmiały syreny.

 

Autor: 
BBC tłum. Alicja Jurałowicz
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama