Zaporoska Elektrownia Jądrowa pod ostrzałem

Reklama

ndz., 08/14/2022 - 16:27 -- MagdalenaL

Szef ukraińskiej firmy państwowej zajmującej się energią jądrową ostrzegł we wtorek przed „bardzo wysokim” ryzykiem ostrzału elektrowni atomowej w Zaporożu obecnie okupowanym przez Rosję i powiedział, że konieczne jest odzyskanie przez Kijów kontroli nad obiektem przed zimą.

Szef Energoatomu, Petro Kotin, powiedział Reuters w wywiadzie, że zeszłotygodniowy rosyjski ostrzał uszkodził trzy linie energetyczne łączące fabrykę w Zaporożu z ukraińską siecią i że Rosja chce podłączyć obiekt do swojej sieci.

Ukraina i Rosja oskarżyły się nawzajem o ostrzeliwanie terenu, obecnie kontrolowanego przez Rosję, na którym usytuowana jest największa w Europie elektrownia jądrowa.

Niektóre ostrzały wylądowały blisko magazynów wypalonego paliwa, sektoru fabryki, w którym znajdują się 174 pojemniki z wysoce radioaktywnym materiałem, powiedział Kotin, ostrzegając przed niebezpieczeństwem trafienia zbiorników.

„To jest najbardziej radioaktywny materiał w całej elektrowni jądrowej. W przypadku uszkodzenia doszłoby do rozprowadzenie tego materiału wokół całego miejsca, co skutkowałoby powstaniem chmury radiacyjnej, a wtedy to pogoda zadecyduje, w którym kierunku pójdzie chmura” – powiedział.

„Ryzyko jest bardzo wysokie” – dodał.

Kotin powiedział, że Rosja chce podłączyć elektrownię do swojej sieci, co jest technicznie trudnym procesem, wymagającym oddzielenia obiektu od systemu ukraińskiego, zanim będzie można go stopniowo podłączyć do systemu rosyjskiego.

„Ich plan polega na uszkodzeniu wszystkich linii energetycznych elektrowni atomowej w Zaporożu. Po tym obiekt nie będzie podłączony do ukraińskiego systemu elektroenergetycznego” – powiedział.

„Elektrownia ma sześć reaktorów i wytwarzała 20-21% zapotrzebowania energetycznego Ukrainy przed wojną. Potrzebuje ona także pilnej renowacji. Dlatego na sezon zimowy koniecznie musimy usunąć stamtąd Rosjan, by przeprowadzić odnowę infrastruktury” – dodał. 

Ponad 500 rosyjskich żołnierzy z ciężkim uzbrojeniem obecnie przebywa na terenie elektrowni i używa go jako bazę. 

Kotin powiedział, że najlepszym rozwiązaniem, byłoby wycofanie się rosyjskich wojsk i powrót elektrowni pod kontrolę Ukrainy. Dodał on także, że siły pokojowe mogłyby zostać wysłane do ochrony obiektu. 

„Ostatecznym rozwiązaniem jest usunięcie żołnierzy i ich broni z terenu elektrowni. Taki rozwój wydarzeń całkowicie wyeliminowałby problem bezpieczeństwa na terenie elektrowni w Zaporożu” – powiedział Kotin.

Ostrzegł on jednak, że nie żaden z inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej nie będzie miał gwarancji bezpieczeństwa, gdy udadzą się oni na teren, który był okupowany w marcu. 

Powiedział także, że taką podróż najlepiej byłoby przeprowadzić w towarzystwie ONZ.

Autor: 
Tom Balmforth | Tłumaczenie: Natalia Warda
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama