Zaopatrz się w kawę póki możesz. Wzrost cen kawy spowodowany spadkiem produkcji w Brazylii

Reklama

wt., 09/14/2021 - 09:51 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Getty Images

Dobrze zaopatrzyć się w całą półkę kaw. Nieważne, czy to poranna parzucha, latte czy cappuccino – ich ceny wkrótce wzrosną.

Cena Arabiki, używanej w restauracjach na całym świecie, już wzrosła w wyniku susz i mrozów, które nawiedziły Brazylię. Według Jima Roemera, meteorologa i autora biuletynu „Best Weather”, jest to pierwszy przypadek od 1994 roku, kiedy brazylijskie ziarna kawy ucierpiały w wyniku poważnego ochłodzenia.

Według TradingEconomics.com, kontrakty terminowe na ziarna kawy wzrosły z około 1 dolara za funt, czyli z wartości z listopada ubiegłego roku, do około 2 dolarów za funt w chwili obecnej. Pięćdziesiąt proc. tego wzrostu nastąpiło w ciągu ostatnich dwóch tygodni. 2 dolary to jednak tylko cena hurtowa, więc w sklepach czy restauracjach kawa będzie o wiele droższa. Jeśli cena kontraktów terminowych podwoi się, cena na rynku pozagiełdowym prawdopodobnie również się (co najmniej) podwoi.

Jednak to jeszcze nie wszystko. Ceny kaw mogą być jeszcze większe niż się spodziewamy, co spowodowane jest zakłóceniami w łańcuchu dostaw różnych towarów transportowych drogą morską, a także niedoborem siły roboczej – wszystko to generuje dodatkowe koszty.

Powodem obecnego wzrostu na rynku jest fakt, że brazylijskie ziarna kawy zostały poważnie uszkodzone przez złą pogodę. Według danych Departamentu Rolnictwa USA, Brazylia jest największym producentem Arabiki, odpowiadającym za prawie połowę światowych zbiorów tej rośliny. Oczekuje się jednak, że zbiory spadną z prawie 50 mln worków (1 worek = 60 kg) z roku ubiegłego do około 35 mln worków w roku bieżącym. Na wolnym rynku ceny są określane przez relacje między podażą a popytem. W przypadku ziaren kawy, popyt raczej pozostanie taki sam, w przeciwieństwie do podaży, która już gwałtownie spadła, powodując tym samym wzrost cen.

Przewiduje się, że w najbliższym czasie ceny ziaren kawy dalej będą rosły. Kto chce spróbować na tym zagrać, może kupić ETN (exchange-traded note) „iPath Bloomberg Coffee”, który jest powiązany z rynkiem ziaren kaw. Podobnie jak rynek kontraktów terminowych, wspomniany ETN ostatnio gwałtownie wzrósł.


Źródło: Getty Images

Autor: 
Simon Constable / tłum. Alicja Nowak
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama