Z francuskiego zestawu konstrukcyjnego

Reklama

pt., 09/17/2021 - 12:58 -- MagdalenaL

Jak dotąd polityka europejska nie odgrywa praktycznie żadnej roli w kampanii wyborczej do Bundestagu. W obu trielach nie padło na ten temat ani jedno słowo. Kwestie takie jak kontynuacja funduszu odbudowy i związane z tym wspólne zaciąganie pożyczek są omawiane jedynie na marginesie. Mimo to UE odgrywa kluczową rolę dla przyszłości Niemiec. Przyszłość unii zadłużenia i paktu stabilności ma fundamentalne znaczenie dla każdego podatnika. Ochrona klimatu, (systemowa) konkurencja z Chinami, bezpieczne dostawy surowców i półprzewodników dla przemysłu - o wszystkich tych sprawach decyduje się ostatecznie nie przede wszystkim w Berlinie, ale w Brukseli.

Tymczasem przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nie sprawia wrażenia, że chce poczekać, aż polityka federalna zakończy swoje pępkowe zapatrzenie po kampanii wyborczej i wyłonieniu rządu, i zwróci uwagę na sprawy europejskie. Jej drugie orędzie o stanie UE po objęciu urzędu w 2019 r. było wprawdzie w dużej mierze pod wpływem świętowania wielkich sukcesów UE w radzeniu sobie z różnymi aspektami pandemii. Nie ogłosiła nowych dużych projektów, takich jak redukcja emisji CO2 o 55 procent do 2030 roku, jak to uczyniła w zeszłym roku. Wraz z pakietem klimatycznym, który ma wdrożyć lipcowy cel, UE ma również na razie wystarczająco dużo do strawienia. Niezależnie od tego von der Leyen kontynuuje jednak odchodzenie UE od liberalnej polityki gospodarczej, czego należy się obawiać po Brexicie.

Jej pomysły, takie jak Europejska ustawa o półprzewodnikach, będąca centralnym punktem tegorocznego orędzia o stanie UE, wywodzą się raczej z zestawu francuskiej polityki przemysłowej. Przedstawiona polityka wobec Chin spotka się również z dużą aprobatą w Paryżu. Von der Leyen nie wydaje się działać z przekonania. Decydującym czynnikiem dla jej polityki unijnej jest oczywiście w większości przypadków to, co myśli prezydent Francji Emmanuel Macron, któremu zawdzięcza swój urząd. Już samo to powinno być dla niektórych w Berlinie wystarczającym powodem do wszczęcia alarmu - a dla kandydatów na kanclerza - do tego, by wreszcie porozmawiać o "stanie UE".

Autor: 
Tłumaczyła: Monika Ciesek
Źródło: 

Lage der EU: Von der Leyen macht Politik abhängig von Macron (faz.net)

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama