YouTube zawiesza kanał Trumpa

Reklama

pt., 01/15/2021 - 15:43 -- MagdalenaL

YouTube stało się najnowszą platformą społecznościową, która zawiesiła kanał Prezydenta Trumpa. Portal należący do koncernu Google uniemożliwił udostępnianie materiałów oraz transmisji na żywo z jego kanału na okres minimum siedmiu dni. Co więcej, okres ten może zostać przedłużony.

Firma twierdzi, że kanał złamał reguły poprzez namawianie do przemocy. We wtorek Prezydent udostępnił kilka filmików, z których kilka wciąż jest dostępnych w sieci. Google nie ujawniło szczegółów, tego co konkretnie powiedział Trump w wideo, które zostało zablokowane, ale BBC odkryło, że był to fragment z konferencji prasowej, w której wziął udział we wtorek. Działanie te miało miejsce kilka godzin po tym jak grupy walczące o prawa obywatelskie zagroziły bojkotem przeciwko YouTube. Jim Steyer, który koordynował podobne działania wymierzone przeciwko Facebook’owi w zeszłym roku, zasugerował, aby serwis YouTube posunął się o krok dalej, i odłączył kanał Prezydenta.

„Mamy nadzieję, że będzie to trwała zmiana. To rozczarowujące, że dotarcie tutaj wymagało ataku podjudzanego przez Trumpa, ale wydaje się, że główne platformy społecznościowe stanęły na wysokości zadania”, Steyer pisze na Tweeterze po tym jak kanał Donalda Trumpa został zablokowany. Google twierdzi, że Trump wziąż narażony jest na zamknięcie swojego kanału, jeśli naruszy politykę trzech ostrzeżeń. „Po wnikliwej analizie, a także w świetle obaw związanych z potencjałem przemocy usunęliśmy najnowsze treści przesłane na kanał Donalda J. Trumpa z powodu naruszenia naszych zasad”, napisano w oświadczeniu. „Jest to pierwsze ostrzeżenie, a kanał jest czasowo zablokowany na okres minimum siedmiu dni, a dodawanie jakichkolwiek materiałów, jest całkowicie niemożliwe. W obliczu istniejących obaw o przemoc, komentowanie na kanale Prezydenta Trumpa będzie wyłączone na czas nieokreślony. Miało to już miejsce w przypadku innych kanałów, na których komentowanie także zostało wyłączone z obawy na szerzenie przemocy”.

W międzyczasie , szef Apple Tim Cook powiedział w CBS News, że ci, biorący udział w zamieszkach w budynku Kapitolu w zeszłym tygodniu powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. „Każdy, kto maczał w tym palce powinien za to odpowiedzieć. Uważam, że nikt nie jest poza prawem. Jesteśmy państwem prawa.” Co prawda Cook nie nazwał Prezydenta po nazwisku, ale dodał: „Nie wydaje mi się, że powinniśmy odpuścić. Jest to coś, względem czego musimy być poważni.”

Zakaz technologiczny

W zeszłym tygodniu, tuż po zamieszkach na wzgórzach Kapitolu. konto Trumpa zostało zawieszone na Facebooku i Instagramie. Potrwa to do 20 stycznia, czyli do dnia przekazania władzy Prezydentowi Bidenowi. Twitter posunął się o krok dalej i zablokował konto Trumpa permanentnie. Stało się to także w przypadku jego kont na Amazon Twitch i Snapchacie. Shopify, Pintrest, TikToku i Reddit. Portale te podjęły kroki w celu ograniczenia treści związanych z Prezydentem i jego wezwaniami do kwestionowania wyników wyborów w USA.

YouTube często pozostawał w tyle w porównaniu z innymi portalami społecznościowymi jeśli chodzi o zarządzanie treściami dodawanymi przez użytkowników. Przez lata był pod ostrzałem krytyki producentów kampanii i dużych reklamodawców, ponieważ nie reagował wystarczająco szybko, lecz teraz tak jak Facebook, Tweeter i Snapchat, YouTube ograniczyło dostęp Donalda Trumpa do ich platformy. I jak to często bywa, to, co dokładnie spowodowało zawieszenie prezydenta nie jest jawne. Wiadomo jedynie, że wideo naruszyło politykę portalu co do zachęcania do przemocy, ale wydaje się, że chodziło o uwagi Prezydenta skierowane do dziennikarzy we wtorek, w których odmówił wzięcia odpowiedzialności za atak na Kongres. Oczywiście, programy te były transmitowane w kanałach telewizyjnych, w tym BBC i wciąż są ogólnie dostępne. Nie tak dawno sytuacja mediów społecznościowych była opisywana mianem Dzikiego Zachodu. Jeśli chodzi o moderowanie treści- w ostatnim czasie platformy nagle wydają się bardziej ostrożne niż media głównego nurtu. To niesamowite, co może zdziałać groźba regulacji. 

Autor: 
Rory Cellan-Jones, Tłum. Agata Piotrowska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama