Wzrost zakażeń w Australii po tym, jak wielu Australijczyków złamało zasady lockdownu

Reklama

śr., 10/13/2021 - 00:39 -- MagdalenaL

Tytuł oryginalny: „Wzrost zakażeń w Australii po tym, jak wielu Australijczyków złamało zasady lockdownu, aby celebrować największe footballowe wydarzenie w tym roku"

Fani, którzy zgromadzili się, aby obejrzeć dwie drużyny pochodzące ze stanu Victoria rywalizujące ze sobą w jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych w Australii są w pewnej mierze winni ponad 50-procentowym wzrostom dziennych zakażeń Covid-19 w tym stanie – powiedziały w czwartek lokalne władze.

Stan Victoria odnotował w czwartek 1,438 nowych przypadków infekcji, znacznie więcej w porównaniu do poprzedniego dnia, gdy ta liczba wyniosła 948 – wzrost, o którym dyrektor do spraw walki z pandemią w tym stanie wyraził się jako o rezultacie „dużej ilości spotkań towarzyskich”, które pokryły się z meczem o mistrzostwo australijskiej Ligii Footballu (AFL) pomiędzy drużynami Melbourne Demons i Western Bulldogs, który miał miejsce w niedzielę.

„Obserwowaliśmy przyjęcia z okazji wielkiego finału, inne spotkania towarzyskie, grille, odwiedziny w ogródkach – i to wszystko wygenerowało dużą liczbę dodatkowych przypadków” – powiedział Jeroen Weimar na konferencji prasowej. Nawet jedna trzecia nowych zakażeń mogła być bezpośrednio powiązana z tego typu spotkaniami – dodał.

Wielki finał AFL jest bardzo ważnym wydarzeniem w Australii – zwłaszcza w stanie Victoria, gdzie ten sport się w tym kraju narodził i który świętuje piątek przed meczem jako oficjalny dzień wolny od pracy.

Jednakże jako, że Victoria znajduje się od sierpnia w twardym lockdownie, z racji tego, że stan próbuje mieć pod kontrolą wyjątkowo zaraźliwy wariant Delta, finał został przeniesiony do Perth, w Zachodniej Australii.

Mecz finałowy jest australijskim odpowiednikiem amerykańskiego meczu finałowego Superbowl i podczas tego wydarzenia 25 września przed telewizorami zasiada prawie 3 miliony widzów z całej Australii – czyli około 12% populacji tego kraju.

Czwartkowy wzrost zakażeń stanowi „znaczące pogorszenie sytuacji” – powiedział Weimar, jako, że profil demograficzny osób, które się zaraziły wykazują, że wirus rozprzestrzenił się szerzej niż zwykle. Około 55% nowych przypadków zostało odnotowanych wśród mężczyzn, z których wielu było nieproporcjonalnie młodszych – powiedział.

Ludzie „przestali się pilnować” przez ten weekend – dodał Weimar.

„Stwierdzili, że jest weekend wielkiego finału, jest długi weekend, zasługujemy przecież na trochę luzu. I to przełożyło się teraz na co najmniej 500 dodatkowych zakażeń” – powiedział.

Melbourne Demons wygrali wielki finał, kończąc tym samym 57-letni okres swojego oczekiwania na zwycięstwo.

Władze stanu Victoria podjęły decyzję o tym, że złagodzą restrykcje związane z przemieszczaniem się ludzi wtedy, kiedy 70% populacji zostanie w pełni zaszczepiona, jednakże zauważyły one ostatnio także agresywne demonstracje grup ludzi sprzeciwiających się lockdownowi.

Do czwartku prawie 50% populacji stanu Victoria otrzymało dwie dawki szczepionki przeciwko Covid-19.

Premier Victorii, Daniel Andrews powiedział w czwartek, że nowa fala zakażeń była „całkowicie do uniknięcia”, jednak na tę chwilę wykluczył związek pomiędzy wzrostem liczby przypadków koronawirusa do zeszłotygodniowych protestów ze względu na brak dowodów w tej sprawie.

Autor: 
Ben Westcott i Chandler Thornton / tłum. Michalina Budner
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama